A jobbítás szándékával
Említi a szociális és egészségügyi ellátórendszer pozitívumait, az egy orvos, egy rendelő és a Nemzedékek Kézfogása program sikereit. Az újszülöttek és az ifjú házasok mellett jövőre a kisnyugdíjasok támogatása is megkezdődik. Dr. Tóth László azt mondja, feltétlenül szót érdemel az intézményrendszer felújítása, melyre több mint 300 milliót költött a város, valamint a „Tündérkert” program, ami az óvodák felújítását tűzte ki célul.
– Ezek a feladatok a jövő évben is prioritást élveznek, és ehhez jön még a kerékpárutak építése – teszi hozzá.
A közgyűlés munkájáról megemlíti, hogy a testületben ellenzékként dolgozó szocialisták a ciklus elején deklarálták, hogy konstruktív módon kívánnak együttműködni.
– A frakció egy részének a gondolkodásában és cselekvésében ez meg is jelenik, ugyanakkor vannak olyan témák, melyek a város érdekében még nagyobb összefogást szorgalmaznak. Gondolok elsősorban a városfejlesztési projektekre. Előfordult aztán, hogy a képviselőcsoport, bár jelen volt, kikapcsolták a szavazógépeket, így lehetetlenné tették a közgyűlés munkáját. A szocialisták azt sérelmezik, hogy bizonyos javaslataikat nem vesszük figyelembe. Szerintem pedig minden olyan javaslatot figyelembe veszünk, ami szakmailag megalapozott és a város költségvetésének keretei között mozog.
Az önkormányzatok kormány általi finanszírozása folyamatosan romlik, az önkormányzatnak kell saját bevételeiből kitermelni azokat a fejlesztési és működési célú kiadásokat, amiből a város működtetése és fejlesztése továbbra is megoldható.
x x x
– A szocialista párt országosan kormányzati pozícióban van, a zalaegerszegi közgyűlésben viszont továbbra is ellenzékben. Az előző ciklusban, bár csak négy képviselője volt a pártnak, a szakmaiság és a karakteres politizálás jellemezte a csapatot. Jelenleg kilencen vagyunk, de ez a karakteresebb megjelenés most nem nagyon érződik. Inkább a szakmai véleményeknek, munkának adunk nagyobb teret – mondja Kiss Ferenc.
Úgy látja, a város fejlődésében nagyon következetes magatartást tanúsít és ebben a szocialista frakciónak is konstruktív és együttműködő szerepe van.
– Az természetes, – mondja – hogy az eddig eltelt időben is kiemelt figyelmet kapott a Fidesz választási programjának megvalósítása. Figyeljük, hogy amit ígérte, azt teljesítik-e? Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy az általunk megfogalmazott elképzeléseket, hogyan lehetne a többségi elképzelésekkel, feladatokkal ötvözni. Ez a magatartásunk azt jelenti, nem mindenben vagyunk ellenzék, nem mondunk minden jó gondolatnak ellent. A közgyűlési döntéseknél is sok esetben együtt szavazunk a polgári frakcióval. Vannak azonban olyan kérdések, amikor csak azért erőltet valamit a Fidesz, mert az ő politikai programjában szerepel. Ezt a szocialista frakció szóvá teszi és ellene szavaz. Azt viszont el kell ismerni, hogy a parlamenti politikai szembenállás és az a hangnem, magatartás, ami ott van, nem jellemző Zalaegerszegen. Mint ellenzék soha nem vonultunk ki, az viszont előfordult, hogy nem vettünk részt a szavazásban.
Kiss Ferenc szerint, az elmúlt két év tapasztalata, hogy a többségi frakció kevésbé befogadó. Az MSZP kormányzó párt, vannak javaslataik, melyek a város érdekeit szolgálná, ezért az elutasító magatartás nem jó. Úgy látja, az idén nem tapasztalható olyan mértékű fejlesztés a városban, mint ami jellemezte az elmúlt éveket.
– Zalaegerszegen van annyi tartalék, hogy nem állhatunk le – mondja. – Frakciónknak az a véleménye, csökkenteni kell az emberek teherbíró képességét és növelni a komfortérzetet. Több közérzetet javító intézkedésre lenne szükség. Örülünk a Deák Városépítő Programnak, mert az utak, járdák, parkok, a közvilágítás és sorolhatnám még a mindennapokban megjelenő fejlesztési igényeket karolta fel. Ezekhez talán kormányzati támogatást is lehetne szerezni. Úgy látjuk, a 2004 évi költségvetésben is vannak tartalékok, óvatosan alultervezettnek tartjuk. Az intézményrendszer rekonstrukciójának folytatása joggal elvárható, ugyanakkor vannak olyan beruházások, melyek nem hozták azt a pénzt, például az aquapark, ami elvárható lenne. A termálfürdő működtetése kevés a nyári hónapokban, tőkeerős vállalkozásokra lenne szükség. A bábszínháznak is örülünk, de hogy mibe fog kerülni a következő években, azt még nem tudjuk.
Az eredményeket nem akarjuk megtagadni. Azt szeretnénk, ha a városnak a jövőben is lenne pénze önrészre, hogy a pályázatokon sikeresen tudjon szerepelni. Ehhez hátszél is kell és itt van a mi szerepünk.
Tartalom megosztása: