Civilek egymásért

Zalaegerszeg címer
Hírek

Civilek egymásért

2009 március 24 - kedd
Az alapszolgáltatást (jogi, gazdasági, pályázati tanácsadás, irodai szolgáltatások stb.) 2008-ban is folyamatosan ellátta a Zalai Civil Ház, és ezenkívül még sok mindennel büszkélkedhetnek. Nemes Bernadett elnök érdeklődésünkre elmondta: az irodájukat felkereső civil szervezetek száma az elmúlt évben ugrásszerűen megnőtt, egyre többen érdeklődnek munkájuk, szolgáltatásaik iránt.

A Zalai Civil Ház 2001-ben alakult, a Zalai Civil Életért Közhasznú Egyesület működteti 2003 óta. A szervezet a proHáló civil szolgáltatók országos hálózatának tagja, melynek célja a szolgáltatások minőségi fejlesztése és a szakmai együttműködés segítése közös programok által.

– Az egyesületünk az elmúlt évben több pályázatot is nyert a Nemzeti Civil Alapprogram (NCA) felhívásain. Ilyen volt az EU pályázatíró képzési program, melynek az volt a célja, hogy a résztvevő civil szervezetek képviselői váljanak alkalmassá és képessé pályázatok önálló elkészítésére, projektek megtervezésére, koordinálására.

A képzésre 18-an jelentkeztek, a vizsgakövetelményeknek 17-en tettek eleget. Ők akkreditált képzési tanúsítványt kaptak. Pályázati támogatást nyertünk a nonprofit mentor képzési programra, ezzel a civil szervezetek működéséről már tapasztalatokkal rendelkező felnőtteket céloztunk meg, olyanokat, akik hajlandók a szabadidejükben a közösségi célokért dolgozni – mondja Nemes Bernadett.

– A programon 12 hallgató szerzett nonprofit mentor képesítést adó tanúsítványt. A 2008-ban induló, de le nem zárt, áthúzódó projektek közül kiemelném az EU pályázatíró „Jó gyakorlat” civileknek programot. Ennek keretében a szakemberek tájékoztatást adtak a legfontosabb tanulságokról azoknak, akik jelenleg uniós pályázatok, projektek kidolgozását, megvalósítását tervezik.

Nyertünk pénzt civil szalon működtetésére is – folytatja – ennek célja, hogy erősödjön a helyi társadalmi nyilvánosság, személyesen ismerkedjenek meg a különböző szervezetek egymással. Azt szeretnénk, ha a civil szalon nem csak egy rendezvénysorozat lenne, hanem egy jól működő, összetartó közösség. Úgy gondoljuk, a jelenlegi gazdasági válság és az ennek nyomán várható nehézségek egyre nagyobb feladatot rónak a civil szervezetekre.

Nemes Bernadett szólt arról a komplex ifjúsági programról, melyet a kábítószer-fogyasztás megelőzése érdekében indítottak. A pályázat gerincét egy kortárssegítő tréning adta. A célközönség pedig a Zalaegerszegen tanuló 14-20 éves fiatalok voltak. A képzés bentlakásos formában, a Mindszenty Ifjúsági Házban zajlott szakemberek vezetésével.

A projekt zárásaként egy nonstop vetélkedőt hirdettek a város középiskolásai között, ennek lebonyolításában már részt vettek a „kiképzett” kortárssegítők. A hagyományőrző programok közül megemlíti a szintén támogatást nyert Pannon Eleink nyugat-dunántúli hagyományőrző folyóirat kiadását. Az egyesület az elmúlt évben 5 számot adott ki, ennyit szeretnének az idei évben is eljuttatni a civil szervezeteknek.

– Az idei évben az egyik fő feladatunk a Zeg-Zug Ifjúsági Szolgáltató Iroda működtetése, információszolgáltatással, online tanácsadással, ezenkívül ifjúsági információs pontokat szeretnénk létrehozni például a Kertvárosban. Kompetenciafejlesztő műhelyek kialakítását is tervezzük ebben az évben, ezen belül többek között tanulás-módszertani, konfliktuskezelési, önkifejezési műhelyek indítását.

(Zala-Lap, V. Zs.)

Tartalom megosztása: