Dudaszó a Kézművesek Házában
2010 április 23 - péntek
Elsőre a fülnek szokatlan hangzású dallamok töltötték meg a gébárti Kézművesek Házában, mikor is Szabó Zoltán etnográfus, a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztályának vezetője nemcsak mesélt a dudáról, mint a magyar zenei kultúra részéről, hanem meg is szólaltatta azt.
Kecskebőrből készült hangszerével állt az érdeklődők elé, hogy néhány dél-dunántúli dallamot eljátsszon. Merthogy a Palócföld és a Dél-Alföld tanyavilágon kívül mifelénk is a férfi élethez tartozott a dudaszó.
Mindezt Európában egyedülállóan két sípszárral ellátott zeneszerszámnak köszönhetően, mely a dallamot és a kontrát egyszerre képes megszólaltatni (Eurázsiában találni hasonlót.) Szó esett a hangszer felépítéséről, az alapanyagtól a mágikusnak hitt bolhalyukig, a dudásokhoz kapcsolódó pokoljárós hiedelemvilágról és a történelmi adalékokról.
Így az avar kori 13 leletről, az alsóőrsi református templom falát díszítő rejtélyes dudás ábrázolásról, az 1910-es híres ipolysági dudaversenyről, ahol Bartók számos dalt gyűjthetett. És mivel a pásztorok hangszeréről beszélünk a pásztor művészet és életmód egyéb elemeiről is szó esett.
(Zala-Lap, B. K.)
Tartalom megosztása: