Egerszeg Búcsú és rozscséplő verseny
Kocsis Gyula, az Együtt Zalaegerszegért egyesület elnöke arról beszélt, hogy az egyszerű búcsúnak induló rendezvény mára komoly népművészeti találkozóvá fejlődött.
A búcsú egyik leglátványosabb programja a megyei rozscséplő és zsúpkötő verseny volt, amelyet ezúttal 7 kis és nagy banda indult. Előbbi általában kettő, utóbbi négy-kilenc emberből áll; ide a versenyre négytagú nagybandák érkeztek. A tapasztalt cséphadarósok szerint a jó munka titka az összeszokottság.
– Igyekszünk, hogy mindig ugyanazok az emberek dolgozzanak, mert nem mindegy, hogy milyen hangja van a cséphadarónak. Négyen verik egyszerre, és ha szépen dolgozunk, az olyan, mint mikor a ló fut – magyarázta Berkes József, a zalabaksai hagyományőrző egyesület elnöke.
A zsűri több szempont alapját értékelte a bandák teljesítményét.
– Először is vizsgáljuk azt, hogy milyen az összhang a bandában, azért is volt az ének, mert hajdanán nagyon ritmusos énekkel többen, négyen-hatan csodálatosan tudták végezni, ezt is természetesen díjazzuk, azon felül pedig, hogy milyen mértékben verik ki a szemeket a kalászokból, mert ez nagyon fontos – mondta a zsűri elnöke, dr. Karamán József.
Miután megrostálták a magot, a zsúpkötők következtek, akik kettesével-hármasával versenyeztek. A szalmakötegeket tetőfelújításra használják majd a skanzenben.
A cséplőverseny végeztével pedig a kismesterségekkel is megismerkedhetett, aki végigsétált a Göcseji Falumúzeum ezúttal nyüzsgő utcáin.
Mindeközben a Pajtagalériában Szényi Zoltán festőművész és Farkas Ferenc szobrászművész alkotásaiból láthattak kiállítást az érdeklődők.
A búcsún átadták az idei Lokálpatrióta Díjat is, amelyet Boda László, az Idősügyi Tanács elnöke vehetett át.
yr/N.G.
Tartalom megosztása: