Égi búvárok

Zalaegerszeg címer
Hírek

Égi búvárok

2009 április 21 - kedd
Négyszáz évvel ezelőtt végezte Galileo Galilei az első távcsöves megfigyeléseket. A Hold felszíni alakzatait, a Vénusz fázisváltozásait, a Jupiter holdjait és a napfoltokat vette górcső alá, egyben alátámasztotta Kopernikusz Nap középpontú világképét. Ennek tiszteletére az ENSZ és az UNESCO 2009-et ebből az alkalomból a csillagászat nemzetközi évévé nyilvánította.

Zalaegerszegen csillagászati szakkört hirdetett a TIT Öveges József Ismeretterjesztő és Szakképző Egyesület és a Vega Csillagászati Egyesület a diákok számára. A március óta heti rendszerességgel folyó foglalkozásokat a Landorhegyi-Pais-iskola igazgatóhelyettese, Bánfalvi Péter, a Vega Csillagászati Egyesület elnökségi tagja, amatőr csillagász vezeti. Két elméleti órát követ egy-egy szabadtéri távcsöves megfigyelés. A szakkör érdekessége, hogy a tanév végével nem zárul le, hanem nyáron is folytatódnak a megfigyelések a nyilvánosság bevonásával.

– Szeretnénk a csillagászat felé fordítani az átlagosan érdeklődő felnőttek figyelmét, a gyerekek pedig ebben az életkorban egyértelműen fogékonyak a témára, sok információt derítenek fel. Szívfájdalom, hogy a tananyag minimálisan foglalkozik a 4. és 8. osztályban a csillagászattal. Ezért is gondoltuk, hogy létrehozzuk a szakkört, melyre jelenleg a saját tanulóinkon kívül a Mindszenty- és az Ady-iskolákból járnak diákok – mondta Bánfalvi Péter.

– Sok a tanulnivaló, a csillagképek megismerése, a csillagos égen való tájékozódás. Ezért is hasznosak a nyári foglalkozások, hiszen akkor olyasmik láthatók, ami a többi évszakban nem. Az egész éves folyamatos megfigyelés még érdekesebbé teszi a dolgot, amellett kellemes időtöltés is.

– Hol van/lesz a megfigyelések helyszíne?
– A Pais-iskola és a Madách utca közötti részen, ahonnét viszonylag jól látszik az égbolt.

– A Holdat figyelik elsősorban?
– Az lesz a fő téma, de ezt csak havonta egy hétig érdemes nézni az első negyed környékén. A nyár közepéig a Szaturnusz is sok érdekességgel szolgál, illetve augusztus végétől a Jupiter kerül megfigyelhető helyzetbe.

– Az elméleti órák hogyan épülnek fel?
– Az előadás mellett foglalkoztatom a gyerekeket, keresgélniük kell az interneten, és kapnak otthoni feladatot is. A cél, búvárkodásra késztetni, hogy minél több hasznos információt gyűjtsenek össze. Összeállítottunk az érdekes weboldalakból és fotókból is egy gyűjteményt (www.vcse.hu), melyet másoknak is érdemes megnézni.

Szeretnénk belopakodni a lakásokba, az emberi fejekbe, ahová ma az okkult tudományok, a csillagjóslás, horoszkópkészítés – nézegetés könnyebben bejut, mint a természettudományos alapokon nyugvó ismeretek.

(Zala-Lap)

Tartalom megosztása: