Életet visznek a térre

Zalaegerszeg címer
Hírek

Életet visznek a térre

2009 október 06 - kedd
A piacrekonstrukcióról és az Alsóerdő állapotáról, illetve jövőjéről folytatott eszmecserét soros ülésén a Városvédő Egyesület. A Göcseji Múzeumban megrendezett fórumon ezúttal Sziráki István, a Városrehabilitációs Kft. ügyvezetője volt a vendég. Boda László, az egyesület titkára bevezetésképpen elmondta: már eddig is sok szó esett a városrendezésről, ám nem lehet eleget beszélni erről a témáról. Ezért is tartják fontosnak, hogy mindig tájékoztassák a tagságot és a közvéleményt a legújabb fejleményekről.

Sziráki István ügyvezető előadásában a piac és környéke tervezett rekonstrukciójával kapcsolatban mindenekelőtt úgy fogalmazott: „nagy lehetőség és nagy felelősség is az átalakítás”.

Az elmúlt tíz évben még nem volt ilyen esély. Az önkormányzat összesen 3,5 milliárd forintot költhet el a belváros rekonstrukciójára, hosszú előkészítő munka után döntöttek arról, hogy mely részek újjáépítésére fordítsák a rendelkezésre álló összeget.

A piacrekonstrukciós program két ütemre osztható. Az első lépésben 900 millió, a második szakaszban pedig 1,1 milliárd forintnyi összeg hívható le az Új Magyarország Fejlesztési Terv támogatási keretéből.

Természetesen mindkettőhöz önrész is szükséges. Az első ütemben 600 millió, a második ütem esetében pedig összesen 800 millió forintnyi önrész kell ahhoz, hogy a teljes keret lehívható legyen. Az önrészt részben vállalkozói tőkéből, részben önkormányzati forrásból kell biztosítani.

* * *

A Piac téren februártól indulnak a munkálatok. „Ez tulajdonképpen a történelmi városmag. Már egy 1826-os térképen is piactérként szerepel” – folytatta előadását az ügyvezető. „Az emberek tehát több száz éve ide járnak vásárolni. A tér azonban kereskedelemi jellegén túl egyfajta fórum és találkozóhely is, ám ma már méltatlan körülmények uralkodnak itt”.

Sziráki István elmondta, hogy e városmag köré épült fel az a Zalaegerszeg, melyben most élünk. Úgy gondolják, hogyha ezt a magot növekedési pályára állítják, akkor az az egész városra is pozitívan fog visszahatni. Ha a város szíve él, él a város is. A cél az, hogy életet vigyenek a térre úgy, hogy az ott működő kereskedelmi egységek megmaradjanak. A jelen helyzetet egyelőre az jellemzi, hogy a környék piacnapokon zsúfolt, máskor üres.

Ezen úgy lehetne változtatni, ha a megújult épületeken túl a város szolgáltató intézeteit és irodáit a környékre koncentrálnák. Ha a városi tulajdonú intézmények összes ügyfélforgalma folyamatosan itt bonyolódna le, nemcsak a piac ideje alatt járnának erre az emberek, hanem máskor is. Ezzel egy sor új kereskedelmi és vendéglátóegység is a helyszínre költözhetne, lehetőséget adva a helyi vállalkozóknak.

A projektnek mindezeken túl kulturális és közlekedésfejlesztési eleme is van. A tervek szerint a mostani piac külső árusítópultjai új tetőt kapnának. Az asztalok olyan mozdítható, mobil elemekből állnának, melyek bármikor kicserélhetők más típusú, például éttermi székekre, asztalokra.

A helyszín így számos kulturális programnak, művészeti produkciónak, nagy városi rendezvénynek is otthont adhatna, annál is inkább, mert a tető alatt egy színpad is felépítésre kerül. Ami a közlekedést illeti, az akcióterületen föld alatti parkoló fogadná az autósokat, a felszínen pedig zöldfelületek, padok biztosítanák a pihenést, kikapcsolódást.

A jelenlévők érdeklődésére Sziráki István elmondta, hogy a hosszú távú tervek között az szerepel, hogy Zalaegerszeg teljes közlekedési koncepciója új alapokra kerül. A jelenlegi keresztirányú forgalmat – mely a 76-os és 74-es utak találkozását jelenti a plébániatemplom körül – felváltaná egy „gyűrűs” modell.

Ennek lényege, hogy a forgalom nagy része kikerülje a belvárost. A Göcseji- Kosztolányi-Budai Nagy Antal- Arany János-Göcseji út vonalra terelődne a forgalom túlnyomó többsége. A belvárost kikerülő út északi része egészen a Kiskondás vonaláig húzódna. A fórumon felvetődött a helyi büntetés-végrehajtási intézet sorsa is.

Az ügyvezető ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott: egy átfogó, úgynevezett Justicia-programot dolgoztak ki. Az elképzelések szerint a börtön és a bíróság közé beköltözne az ügyészség is, így egyetlen komplexumba kerülhetne a megye igazságszolgáltatása. Ha ez megvalósulna, akkor nyilván a börtön is megmaradna.

* * * 

A Városvédő Egyesület ülésén az Alsóerdővel kapcsolatban Boda László tájékoztatta a hallgatókat. Elhangzott: szerintük nincs egységes koncepció a város zöldfelületeit illetően. A Parkerdő és az Alsóerdő valahogy nem kapcsolódik az egészhez, emiatt állapotuk leromlott.

Tovább bonyolítja a helyzetet a tulajdonviszony rendezetlensége is. Szeretnék az erdőgazdaság képviselőivel és az önkormányzattal szinkronba hozni az elképzeléseket, mert biztos, hogy lehet kompromisszumos megoldást találni. Ennek érdekében október 8-ára egy szűk szakmai tanácskozást hívnak össze az önkormányzat alsóerdei vendégházába.

(Zala-Lap, – pet -) 

Tartalom megosztása: