Emlékezés a roma holocaust áldozataira
2007 november 02 - péntek
Négy éve hívja fel a figyelmet a roma holocaust áldozatainak sorsára egy emléktábla a vasútállomásnál, az egykori deportálások kiindulási pontjánál. Azóta minden évben emlékeznek az ember ellenes cselekmény elszenvedőiről, az évtizedekig csak tabuként kezelt tényekről. Pintér László, a megyei közgyűlés alelnöke a szomorú statisztika mellett beszélt azokról a kislányokról, akik nem lehettek anyává, szülőkről, akik nem láthatták felnőni gyermekeiket, emberekről, akiknek nem valósulhattak meg az álmaik.
Dömötör Csaba, a városi CKÖ elnöke kiemelte, a cigányság élete ma sem konfliktus mentes, de történelmük legtöbb áldozatot követelő korszaka a civilizáltnak mondott XX. század, szellemi mélypontja, a náci barbarizmus ideje volt. Zalaegerszegről és környékéről közel 800 romát gyűjtöttek össze, majd marhavagonokban Komáromba szállították, ahol esetenként több kegyetlenkedésben volt részük, mint Auschwitzban.
Földalatti bunkerekben, vagy a hideg ég alatt tartották őket (nőket és gyerekeket is), napi egyszeri híg leveshez sem tányért sem evőeszközt nem kaptak, mosakodáshoz szennyezett víz szolgált. Németországban állati sorban, nemegyszer orvosi kísérletek alanyaiként (nők meddővé tétele) tartották őket. Volt olyan véres éjszaka, amikor 5000 romát végeztek ki. Újszülötteket vettek el szüleiktől, halott gyerekek maradtak temetetlen.
Forgács József túlélőként szólt, felidézve azt az időszakot, amikor minden reggel halottak közt ébredtek. A megemlékezés koszorúzással zárult. (Zala-Lap Kft., b.k.)
Tartalom megosztása: