keresés a weboldalon

Streit Nóri: (É)trend

Zalaegerszeg címer
Hírek

Streit Nóri: (É)trend

2011 március 12 - szombat
Csak egy kósza hóbort, vagy komoly betegség? Napjainkban egyre aktuálisabb téma a fogyás. Szinte minden második nő elégedetlen a külsejével, változtatna rajta. Legtöbben súlyukat, alakjukat tartják a legfőbb problémának.

Sajnos ez már egészen fiatal korban elkezdődik, sokan már édesanyjuk által ösztönözve vannak a fogyókúrára. Elsősorban a 13 – 20 éves lányok körében terjed el a fogyni akarás, de sajnos már fiúkat is találunk a másoknak való megfelelési kényszer áldozatai között. Fogva tartja őket a divat és a média által sugárzott szépségideál, miszerint mindenkinek úgy kell kinéznie, mint a modelleknek a kifutón és a magazinok címlapján: lapos has, gyufaszál-lábak, darázsderék. Ezzel teljesen lerombolja a kamaszok amúgy is csekély önbizalmát. Nem gondolják végig, hogy a mai technikának „köszönhetően” mi mindent tudnak alakítani egy fotón, míg eléri azt a végleges formát, amihez hasonlítják magukat. Annak érdekében, hogy a hasonlítgatás után pozitív eredményt tapasztaljanak, sokszor napokig vagy akár hetekig koplalnak.

A legszörnyűbb az egészben az, hogy az iskolában büszkén és boldogan – szinte már versenyezve – mesélik egymásnak, hogy mi mindent NEM ettek előző nap. Mivel látványos és gyors az eredmény, egyre többen kezdenek el koplalni a „ha a másiknak bevált, akkor nekem is be fog” – alapon. Csakhogy az elért alak nem tart örökké, az csak egy átmeneti állapot. S mire a fiatalok észbe kapnak, hogy mit is művelnek magukkal, lehet, hogy már késő. Lehet, hogy addigra teljesen tönkretették fejlődő szervezetüket és visszafordíthatatlan károsodást szenvedtek. Sajnos sokan olyan túlzásokba esnek, hogy az anorexia vagy a bulimia áldozataivá válnak, ahonnan nagyon nehéz a kiút.

Megéri mindez egy 34/36- os méretért? Nem… az emberek nagy többségének válasza egy egyértelmű, egybehangzó nem lenne. Viszont nem kell idáig jutnia egy embernek. Elég, ha egyszerűen elfogadja magát olyannak, amilyen. A gyermekeken az is sokat segít, ha szülei odafigyelnek rájuk, elbeszélgetnek velük. Ha már valaki mégsem tudja kontrollálni magát, és az étkezési zavarok csapdájába esik, akkor viszont meg kell érteni, hogy vannak helyzetek, amikor nem lehet egyedül, vagy a család segítségével megoldani a problémát. Olyankor nem szabad szégyenkezni, hanem fel kell vállalni a betegséget, és szakemberhez kell fordulni a teljes gyógyulás érdekében.

Megjelent az IFJÚJSÁG Zalaegerszegi Diákújság 1. számában

Tartalom megosztása: