keresés a weboldalon

Szent Mihálytól Szent Györgyig

Zalaegerszeg címer
Hírek

Szent Mihálytól Szent Györgyig

2010 október 18 - hétfő
Szent Mihálytól Szent Györgyig címmel kollégiumi esték folynak a Kovács Károly tagintézményben. Többségében szerdánként 18 órától várják a magyar és a helyi történelem/kultúra iránt érdeklődőket a bárki számára nyitott és ingyenes előadásokon.

A program második eseményén, október 13-án Hintalan László János zeneakadémiát végzett pedagógus, a hazai „Életiskola” alternatív pedagógia létrehozója, hagyományőrző előadó volt a meghívott vendég. A diákok valószínűleg ritkán hallják azokat az összefüggéseket, melyekre 80 percben igyekezett kis kulcslyuknyi fényt vetni és amelyek mai szakadék felé rohanó világunk gondolkodásmódbeli hibáira hívta fel a figyelmet.

A „Teljesség, kiesés, hazatalálás” címet viselő kér részes előadásban az egykor volt harmonikus világ, a mai diszharmónia és embertelenség, valamint ki(vissza)út-keresés kerül terítékre közel húsz, a mindennapi életet átfogó témakörben.
Az előadó felhívta a figyelmet a manapság dívó „nem gazdaságos” és „nem természetes” irányelvek közül az előbbi a nagyobb baj szemléletre, mely alapvetően torz gondolkodás.

Erre akár olyan megdöbbentő, alátámasztott adatokkal is szolgált, hogy a természetes anyagú házakban élő pároknál nem jellemző a válás, a a kapcsolat tartós és harmonikus. De felhívta a figyelmet lenézett nemzetünk egyik alap tulajdonságára „a fején találja a szöget” gondolkodásmódra, mely óriási értéket képvisel.

– Majd megtapasztaljátok, azt a munkahelyet szeretitek, ahol meg kell oldani valamit és nem azt, amit csak a pénzért végez az ember – mondta a fiataloknak. – A 8 óra munka, 8 óra pihenés, 8 óra szórakozás nem normális dolog. Mert az igazán felemelő munka egyben kikapcsolódás és közösségi élettér is – utalt a régi kalákában végzett, önellátó, kézműves tevékenységekre.

– Nem visszafejlődést jelent, ha ezekre áhítoznunk. Hiszen, ha valaki beteg lesz és újra az egészséges állapotra törekszik, az nem visszafejlődés, akárcsak, ha az eltévedt gyerek, a hazavezető utat keresi.

Előadásának első részében az ország vízgazdálkodását, az építészetet, a mesterségeket, az anyaságot, a gyógyászatot, az oktatást, a zenét, a nemiséget, a közlekedést, a kereskedelmet, a hadviselést és a vallást érintette röviden a fenti elvek alapján. A folytatásra november 17-én kerül sor.

Zala-Lap, Bánfi Kati

Tartalom megosztása: