Fekete István népszerű állatregényei
Állatregényeiben az ember és az állat kapcsolata jelenik meg. A történetekben megismerhetjük a természetet. Az író műveiben bemutatja a természeti környezet szépségeit, veszélyeit és rendjét. A Vukban is számos leírást találhatunk erről. Történetein keresztül az állatok tulajdonságairól is részletes ábrázolást kapunk. Nagyszerű, mesteri leírásaiból könnyen elképzelhetjük Kele utazásait vagy Lutra kalandjait.
De a szerző a felnőttekről sem feledkezett meg. Fontosnak tartotta nekik is bemutatni az élővilág csodáit, hogy régebben hogyan élt ember és állat egymás mellett békességben. A Tüskevár és a Téli berek szívmelengető történetein több generáció nőtt fel. Ki ne ismerné Matula bácsit, Tutajost és a Kis-Balaton rejtett tájait!
Írásai annyira részletesek és fantáziadúsak, hogy a filmekben szinte ugyanúgy kapjuk vissza a csodált tájakat. Persze ez nem véletlen, hiszen ő maga is gyakran járta az erdőket-mezőket, tanulmányaiban is előtérbe helyezte a mezőgazdaságot, kedvelt időtöltése volt a vadászat. Szemléletmódjában is kulcsszerepet játszott a természet iránti elkötelezettsége, ez megnyilvánult az álatokkal való kapcsolatában.
Ezek mind arról tanúskodnak, hogy Fekete István már fiatal korában közel került a természethez, és csodálta annak rendjét. Írásaival már a kis gyerekeket is a természet megismerésére ösztönözte. Művei emiatt is tartoznak a népszerű, kedvelt kötelező olvasmányok közé.
Vass Dávid (8.b)
Mindszenty József Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium
Tartalom megosztása: