keresés a weboldalon

Zalaegerszegi delegáció az erdélyi Baróton

Zalaegerszeg címer
Hírek

Zalaegerszegi delegáció az erdélyi Baróton

2014 július 08 - kedd
2009-ben jött létre testvériskolai kapcsolat a zalaegerszegi összevont Deák Ferenc és Széchenyi István Szakközépiskola és az erdélyi Baróton működő Baróti Szabó Dávid Iskolaközpont között.

Azóta a zalaegerszegi diákok minden évben részt vesznek március 14-én és március 15-én az erdővidéki és baróti ünnepségeken, ahol az ottani műsorok és megemlékezések részeként fellépnek irodalmi és zenés összeállítással.

A kapcsolatok az elmúlt években még szorosabbá váltak. Az építész technikus osztályok diákjai minden évben két hetet töltenek Bonchidán és egy nemzetközi program keretében szakmai gyakorlatként dolgoznak a bonchidai Bánffy-kastély felújításán. A faiparos diákok ugyancsak minden nyáron két hét szakmai gyakorlaton vesznek részt a Baróti Szabó Dávid Iskolaközpont faipari tanműhelyében, majd a baróti diákok jönnek Zalaegerszegre ősszel ugyancsak két hétre.

Az idei esztendőben egy kis változás történt, hiszen nem a Nemzeti Ünnepre érkezett a meghívás, hanem arra kaptunk felkérést, hogy a zalaegerszegi delegáció vegyen részt az idei Barót Napokon.

A delegációt Balaicz Zoltán alpolgármester vezette, tagja volt továbbá Gecse Péter önkormányzati képviselő, az Oktatási Kulturális és Sport Bizottság elnöke, Matics Attila gazdasági tanácsadó, Bognár Ákos, a Zalaegerszegi Ifjúsági Kerekasztal elnöke, Tremmel László, az Új Nemzedék Központ irodavezetője, a Széchenyis diákok Vizlendvai László tanár úr vezetésével, valamint az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség helyi delegációja is.

Az utazás során az első napon Marosvásárhelyen volt a szállás, ahol fogadott bennünket Cseh Gábor, a Marosvásárhely – Zalaegerszeg Baráti Társaság elnöke, aki bemutatta a város nevezetességeit a fiataloknak.

Másnap megkoszorúztuk Marosvécsen Wass Albert sírját, Farkaslakán Tamási Áron sírját, és eljutottunk egészen Gyimesbükkig, az ezeréves határig, ahol megtekinthető az egykori magyar-román határon álló őrház és a Rákóczi vár. A zalaegerszegi fiatalok megcsodálhatták az erdélyi táj szépségét és megérthették a magyar sors lényegét Erdélyben, amit Wass Albert így fogalmazott egyszer meg: „Magyarnak lenni Erdély földjén annyit jelent, mint mindig egy lépéssel előbbre járni. Egy kicsit többnek lenni minden tekintetben. Többet dolgozni, többet szenvedni, többet adni, többet tudni, többet érezni, többet gondolkozni, okosabbnak lenni, hajlékonyabbnak lenni. Meghajolni a viharban, mint a mezőségi gyertyánfa, földig hajolni, ha kell. De meg nem törni soha! A fenyő hasad, a tölgyfa törik, de a gyertyán hajlik, mint az acélrugó és kiegyenesedik újra meg újra. Erdély földjén csak a gyertyán-embernek van jövendője.”

A delegáció este érkezett Barótra, ahol már várt bennünket Lázár Kiss Barna András polgármester, Dombi Réka Hilda jegyző, dr. Bán István pénzügyi igazgató és Dimény János iskolaigazgató.

A Barót Napok során a zalaegerszegi küldöttség részt vett az iskolai megemlékezésen, az ünnepi közgyűlésen, a fesztivál megnyitóján, és egy ifjúsági eszmecserén is, továbbá sor került egy-egy kirándulásra a Vargyas szurdokba és Brassóba is.

Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg alpolgármestere beszédet mondott az ünnepi közgyűlésen, ahol az erdélyi vendéglátók köszönetet mondtak a Zala Volán Zrt. által felajánlott buszért, amit az Egerszeg Fesztiválon vehettek át, valamint ugyancsak ünnepi köszöntőt mondott Balaicz Zoltán a fesztivál megnyitóján is. A programok során sikerült találkozni Márton Árpád parlamenti képviselővel, Klárik László szenátorral, valamint Nagy Józseffel, a Kovászna Megyei Tanács alelnökével is.

A két város és a két iskola közötti kapcsolat ezzel a programmal még tovább erősödött és bízunk benne, hogy a a szép hagyomány a következő években is folytatódni fog.

Tartalom megosztása: