Az én legkedvesebb egri hősöm: Bornemissza Gergely
Jópár év elteltével a török csellel elfoglalta Buda várát, és Török Bálint is fogságba esett. Gergő előbb szerelmét, Évát szöktette meg az esküvője előtti napon, majd Törökországba indultak a magyar nagyúr kiszabadítására. A Jedikulába olasz énekesnek álcázva jutottak be, de akciójuk kudarcba fulladt. Menekülniük kellett Konstantinápolyból.
Bornemissza Gergő legnagyobb hőstette az volt, amikor 1552-ben Dobó István várkapitánysága alatt igazi vitézi helytállásról és bátorságról téve tanúbizonyságot, a várvédőkkel együtt megvédték az egri várat. Gergely 250 katonával érkezett meg, a kapitány az egyik legveszélyesebb várfalat és bástyát bízta rá. Kedvenc hősöm vállalta a nehéz feladatot, nem hagyta cserben társait és az országot. Leleményes találmányainak köszönhetően a túlerőben lévő ellenség támadásait rendre vissza tudták verni. A többiek is igazi hősként tekintettek rá. A megpróbáltatások közben is biztatta a várvédőket, példát mutatott, pedig külső segítség híján csak magukra számíthattak. Mindent megtettek, amit ember megtehet, de esküjükhöz ragaszkodtak, hogy a várat élve meg nem adják. Még a fiát is elrabolta a félszemű Jumurdzsák, de ezt ő csak a harc vége után tudta meg. A döntő ütközetben mindenki részt vett, aki a várban tartózkodott, még az asszonyok is harcoltak. A vár a folyamatos támadásokban nagyon megrongálódott, de azért kibírta a török ostromot. Bornemissza Gergő és társai Dobó vezérletével hősiességükkel legyőzték az ellenséget, a törökök egyik hajnalra eltűntek Eger vára alól. Végül Gergő és Vicuska gyermeke is megkerült, így kicsit nyugodtabban élhettek ezután.
Nekem ezek miatt a cselekedetei miatt kedves Bornemissza Gergő. Szerintem nem sok ilyen hősies és ügyes ember élt, mint amilyen ő volt. A története igazán példamutató lehet minden magyar ember számára.
Beczők Dóra (7.b)
Mindszenty József Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium
Tartalom megosztása: