Tökéletesebb lett-e a világ a technika fejlődésével?

Zalaegerszeg címer
Hírek

Tökéletesebb lett-e a világ a technika fejlődésével?

2013 május 18 - szombat
Napjainkban a technika rohamosan fejlődik, melyet rengeteg szempontból figyelhetünk meg és érzékelhetünk. Gondoljunk csak bele! Ha csak 100 évet megyünk is vissza az időben, nem volt még mobiltelefon, sőt számítógép sem.

Ma ezek nélkül elképzelni sem tudnánk az életünket, vagy ami még rosszabb, hiányérzetünk támad, ha nincs nálunk valamilyen kütyünk, mellyel kapcsolatot tudunk tartani embertársainkkal. Régen az emberek újságokból értesültek a hírekről, a fontosabb eseményekről, levéllel, postagalambbal „beszélgettek” távolabb élő ismerősükkel, családtagjukkal. Ha ma beszélni szeretnénk valakivel, csak megkeressük a nevét a telefonunkban, és röpke 2 perc alatt megbeszélhetjük vele azt, amit máskor napokig tartott volna közölni egymással. Az idősebb korosztály persze nem érti, mi ez a nagy felhajtás az elektromos árucikkek körül, a fiatalokat viszont mélyen érintheti, ha egy iskolatársának jobb mobiltelefonja, esetleg számítógépe, laptopja van, mint neki. Meghatározó lehet ez a barátságok terén is, mivel sok fiatalnak csak a tárgyak és a pénz fontos, nem pedig a belső értékek. Annyira fontos lett a mai világban az elektronika, hogy ha valaki nem tudja használni a számítógépet, sok helyen munkát sem kap már.
 
A világ szerintem nem lett tökéletesebb a technika fejlődésével, bár igaz, sok esetben megkönnyíti a dolgunkat egy-egy weboldal, internetes könyvtár, amiért régebben utaznunk kellett volna, hogy megtudjunk információkat. Azért gondolom így, mert ha az emberek régebben tudtak élni ezek nélkül a dolgok nélkül, akkor mi is tudnánk nélkülözni őket. Nagyszüleinknek sem kellettek a legmodernebb telefonok, HD TV-k és egyéb ilyen újdonságok az elektronika terén, mégis ugyanolyan emberek, mint mi, sőt talán értékesebbek is.
A világháló teljessé teszi az emberek mindennapjait. A különböző hírportálok látogatása eredményezi, hogy a lakosság egyre kevesebb újságot vásárol. Az emberek közösségi oldalakra regisztrálnak, hogy ezen a módon is kapcsolatot tartsanak barátaikkal, és új ismereteket, szerelmeket kössenek. Bármennyire is nehéz elfogadnunk, a társadalmunk függ a technikától, képtelenek lennénk nélküle létezni, vagy bármit is csinálni, ha hirtelen megvonnák tőlünk ezeket a szerkezeteket.
Személyes véleményem szerint az idős embereket érinti legérzékenyebben a technika fejlődése. Mi emberek különbözőek vagyunk. Valaki könnyen megtanulja kezelni az újításokat, valaki viszont még a mobilt sem képes használni. Az utóbbi az idősebbekre jellemző. Ezt el kell fogadnunk. A fiatalabb generáció könnyen kiélheti társasági szükségeit akár otthonról a számítógép előtt, úgy, hogy egy lépést sem tesz. Ezekre találták ki a különböző chat-felületeket, közösségi oldalakat. Az időseknek azonban nincs ilyen könnyű dolguk. Nem értenek a számítógéphez, internethez. Nekik az egyetlen öröm az, ha meglátogatják őket, és kibeszélhetik magukat. Elkeseredve látom, hogy a mai fiatalok nem fordítanak elég időt az idősebb generációra. A technika fejlődése egyértelműen sok hasznos dolgot eredményezett, de számos negatív hatása is van. Mindamellett, hogy egyértelműen könnyebbé tette/teszi az életünket, ne feledkezzünk meg soha a negatív hatásairól sem.
 
Farkas Ádám (12.b) 
Mindszenty József Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium

Tartalom megosztása: