A Vág-völgyi vágtára készülve

Zalaegerszeg címer
Hírek

A Vág-völgyi vágtára készülve

2013 március 05 - kedd
A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. HATÁRTALANUL! Programigazgatósága nyílt pályázati felhívást hirdetett a határon túli magyarsággal kapcsolatos ismeretek bővülésének elősegítésére. Ez a pályázat a magyarországi iskolákban 7. évfolyamon tanuló diákok részére szólt, amire mi, landorhegyis diákok is – „Vág-völgyi vágta” címmel beadtuk programunkat.

Sikeres pályázatunknak köszönhetően egy határon túli magyarlakta területre utazhatunk nemsokára tanulmányi kirándulásra. Úti célul mi Szlovákiát választottuk.

Kirándulásunkat felkészítő órák előzték meg, hogy még inkább elérje célját az utazásunk, hogy minél többet megtudjunk népünk határainkon túl élő tagjairól.

Egyik ilyen felkészítő programunk volt a Göcseji Múzeumban lévő „Szabadságharc ereklyéi” című ideiglenes kiállítás megtekintése.

Február 27-én, szerdán órák után nagy izgalommal gyülekeztünk a porta előtt. Mindannyian találgattuk, mit is fogunk látni, jól fogjuk-e érezni magunkat. A múzeumig tartó úton is csak erről tudtunk beszélni.

Belépve a kiállítási terembe egy középkorú hölgy kedvesen köszöntött bennünket, majd elkezdődött a tárlatvezetés. Elsőként egy a szabadságharc idején használt kardot tekinthettük meg, majd vele szemben Kossuth levele tárult szemünk elé.

Azt követően huszáröltözékek sorakoztak fel, és megtekinthető volt több, a korra jellemző fegyver. Kossuth pisztolya és kardja is a kiállított tárgyak között szerepelt. Múzeumi látogatásunk alatt hallhattuk Kossuth, Deák és a szabadságharc többi hősének életét is.

Közben tovább csodálhattuk a fegyvereket, kardokat. A tárlaton – eddigi tanulmányainkat elmélyítve – valóban átfogó képet kaptunk a szabadságharc történetéről március 15-től egészen a megtorlásig, azaz az aradi vértanúk kivégzéséig.

A múzeumi tárlatvezetés végén emlékként egy közös csoportképet is készítettünk, majd élményekkel telve visszatértünk az iskolába.

Véleményem szerint a kiállított történelmi emlékek, a felidézett múlt varázsa ráébreszti a látogatót arra, hogy nem szabad elfeledkeznünk hazánk hőseiről, hogy nem csak jó, de kell is magyarnak lenni!

Holp Mihály 7.c
Landorhegyi Általános Iskola, Sportiskola

Tartalom megosztása: