Zalaegerszeg

Mindszenty József emberi nagysága, üldöztetése (Diákújság pályázat)

Zalaegerszeg címer
Hírek

Mindszenty József emberi nagysága, üldöztetése (Diákújság pályázat)

2012 március 28 - szerda
Pehm József 1892. március 29-én Csehimindszenten született. Németes hangzása miatt később megváltoztatta nevét Mindszentyre. 1915. június 12-én pappá szentelték, és másfél év elteltével Zalaegerszegre került.

Itt 25 éven át teljesített szolgálatot. Újságot szerkesztett, tagja volt a városi tantestületnek, megépítette az olai templomot, amit a ferencesekre bízott, egy iskolavárost hozott létre, amit a Notre Dame nővéreknek adott, saját nyomdát üzemeltett, kórház- és fogház-missziókat szervezett, szociális otthont alapított, és vállalta a középiskolás tanulók ingyenes ellátását. 1944-ben Veszprém püspökévé nevezték ki. Amikor a németek megszállták az országot, akkor a zsidóság megmentésén fáradozott. 1945-ben prímássá nevezték ki. Esztergomban közjogi méltóság lett, valamint a tömegeket megmozgattató megemlékezések megszervezése fűződik a nevéhez. A zarándoklatokon több ezer ember vett részt. Meghirdette a Boldogasszony évét.

Nagy hatását, tömegeket megmozgató elképzeléseit nem mindenki nézte jó szemmel. Az egyházi tevékenységét a templomi istentiszteletre akarták korlátozni, és azt is ellenőrzés alatt. Megszüntették a katolikus sajtót, bezáratták a katolikus iskolákat, valamint megzavarták a zarándoklatokat. A háború után hatalmas mértékben nőtt az élelmiszerhiány, legjobban a fővárosban. Mindszenty több száz gyermek ellátását szervezte meg. Külföldről gyakran kért adományokat, és tájékoztatta a nemzetközi sajtót a hazai helyzetről. Emiatt többet nem engedték ki az országból. Mindszentyt el akarták tenni láb alól. Lehallgatták a telefonbeszélgetéseit, iratokat hamisítottak Mindszenty aláírásával, leveleit felbontották, elolvasták. Még Zakar Andrást, a titkárát is letartóztatták. Csak idő kérdése volt, mikor tartóztatják le őt is. Tökéletes időpontot szereztek, 1948 karácsonyán Mindszentyt letartóztatták. Valutaüzérkedéssel vádolták meg. A börtönben a vallatáskor meztelenre vetkőztették, alvásmegvonással kínozták, kábítószereket fogyasztattak vele, valamint rendkívül sokszor megverték. 1945 februárjában a tárgyalás elkezdődött. A tárgyalást már előre eltervezték. Tudták, hogy mit kell mondaniuk, írniuk, hamis vádak alapján ítélték el. Végül életfogytiglani büntetést kapott. Naponta testi-lelki kínzásokkal gyötörték, megalázták a papi hivatásában. Végig kellett néznie, hogy hogyan akasztanak fel embereket. A megpróbáltatások miatt lesoványodott, állapota nagyon rosszra fordult. Megengedték neki, hogy találkozhasson édesanyjával, amitől nagyon boldog lett. 1956-ban Püspökszentlászlóra került. 1956. október 31-én tért vissza Esztergomba. Mindszenty az amerikai nagykövetségtől kapott menedéket, 15 évig volt ott. A nagykövetségről Rómába ment. Később Bécsben telepedett le, rengeteget utazott. 1975. május 6-án Bécsben meghalt. Máriacellben temették el, és csak akkor vitték haza, amikor a „vörös csillagok” kimentek az országból.

Hári Patrícia 5.b
Mindszenty József Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium

Tartalom megosztása: