Kevés papír, gyors ügyintézés
– Mennyiben módosítja eddigi életritmusát az új feladat?
– Az előző években délelőttjeim jó része tanítással telt, most viszont hozzá kell szoknom a hivatali munka ritmusához. Ez persze nem idegen tőlem, hiszen a Zalaegerszeg Felsőfokú Oktatásáért Közalapítvány igazgatójaként eddig is a polgármesteri hivatalban volt a munkahelyem, de bele kell tanulnom egy másfajta időbeosztásba. Azt viszont szeretném, ha az eddigiekhez hasonlóan hétvégente lenne időm a családomra és a barátaimra. Nagyon szeretek foci- és kosármeccsekre járni, és remélem, erre ezután is lesz lehetőségem.
– Barátai mit szóltak, mikor megtudták, hogy alpolgármester lesz?
– Szerencsére mindig, mindenben segítenek és támogatnak, annak ellenre, hogy a társaságon belül csak én foglalkozom politikával. Mikor kiderült, hogy Gyutai Csaba polgármester engem kért fel egyik alpolgármesterének, büszkék voltak rám, ám a kötöttebb időbeosztás és a sok hivatalos elfoglaltság miatt féltettek is. Nagyon jó és összetartó ez a baráti társaság, így nem félek attól, hogy bármi változik a munkám miatt.
– Az új polgármester fiatalítást hirdetett a helyi közéletben. Stílusban és kommunikációban milyen változásokra lehet majd számítani?
– Minden személyi változás óhatatlanul egyfajta stílusváltozást is eredményez, ám az elmúlt 16 év értékeire alapozva képzeljük el a jövőt. A munkavégzés és -szervezés viszont dinamikusabb, lendületesebb lesz.
Gyutai Csaba, Doszpoth Attila és jómagam életkorunknál fogva jobban kötődünk a 21. század kihívásaihoz. Nemcsak napi szinten, hanem szinte minden órában használjuk az internet és a digitális technika adta lehetőségeket.
A mi asztalainkon már valószínűleg kevesebb lesz a papír, mint elődeinkén, hiszen számítógépen és adathordozókon olvassuk és tároljuk az anyagokat.
– Leegyszerűsítve: lehet azt mondani, hogy interaktívabbá válik a városvezetés?
– Igen, bár a folyamat már korábban elindult. Komoly lépések történtek eddig is az elektronikus önkormányzat irányába.
Az elmúlt hetekben viszont hosszú tárgyalások helyett a polgármesterrel, alpolgármester társammal, valamint a bizottságelnökökkel interneten keresztül egyeztettünk. Ez sokkal gyorsabb, hatékonyabb és nyomon követhetőbb, mintha állandóan a határidőnaplónkban keresnénk alkalmas időpontot egy-egy rövidebb találkozó miatt. Ezt a gyakorlatot érdemes lesz városi szinten is továbbvinni.
– Alpolgármesterként is elsősorban oktatáspolitikai szakembernek tartja magát. Látszanak már helyi szinten az országos oktatáspolitikában várható változások körvonalai?
– Az biztos, hogy teljesen új közoktatási és felsőoktatási törvény készül, melyek remélhetőleg rendezik majd a szakképzés jelenlegi problémáit is. Ugyanilyen fontos, hogy az új felsőoktatási törvény tisztázza a kétszintű érettségi vizsga és a felvételi vizsgák visszás helyzetét.
Nagy öröm számomra, hogy – Hoffmann Rózsa felkérésére – részt vehetek a felsőoktatási törvényt előkészítő bizottság munkájában. Fontosnak érzem ugyanis, hogy legyen ebben egyfajta vidékkompenzáció, mert a jelenlegi felvételipont-számítás a nagy egyetemeknek kedvez, s nem lenne jó, ha a kisebb képzési helyek hátrányba kerülnének.
Ami az alpolgármesteri munka többi területét illeti: az ifjúság, a sport, az egészséges életmód és az egészség megőrzése összekapcsolódó területek, így ezt mindenképpen komplex módon kell majd kezelni. Szoros összefogásra lesz szükség a megyei önkormányzattal a kórház további fejlesztése érdekében is. A legfontosabb, hogy munkánk során – ahogy Bethlen Farkas mondta – gondos gazdaként alázattal szolgáljunk.
Zala-Lap, pP
Tartalom megosztása: