Márciusra felépül az inkubátorház
– Az inkubátorház huszonöt induló, illetve működő mikrovállalkozás számára kínál betelepülési lehetőséget. A központ a hagyományos irodai szolgáltatásokon túl lehetőséget nyújt üzletviteli, jogi tanácsadási és egyéb adminisztrációs tevékenység igénybevételére is – mondja Doszpoth Attila, a Zalaegerszegi Városfejlesztő Zrt. vezérigazgatója.
Arról tájékoztat, hogy a tervek szerint az épület jövő év márciusában elkészül, ezt követi majd a belső berendezés elkészítése, felszerelése. Június 30-ra pedig átadható lesz a bérlők számára. Ezért azt szeretnék, ha 2010 második félévétől már a mikrovállalkozások elkezdhetnék az inkubátorházban a munkát.
– Az inkubátorház lényege kettős – magyarázza a vezérigazgató -, olyan háznak terveztük, ahol azok a kis és középvállalkozók tudnak kedvezményesen műhelyeket bérelni, akik még nem rendelkeznek megfelelő tőkével, nem tudtak még annyira megerősödni, hogy saját telkükön és helyiségeikben végezzék munkájukat néhány alkalmazottal. Ezt nagyon fontosnak tartjuk.
A másik, hogy az inkubátorház technológiai központ is legyen, vagyis olyan szolgáltatásokat telepítsünk ide, amelyeket nemcsak azok vesznek igénybe, akik bent dolgoznak. Technológiai szolgáltatásokról van szó, amelyek színesíthetik az inkubátorház repertoárját.
Mint Doszpoth Attila elmondja, a Pannon Mechatronikai Klaszter pályázatot nyertek egy laboratórium üzemeltetésére, amit az inkubátorházba szeretnének megvalósítani, ami különböző anyagok, eszközök, bemérését jelenti. Ugyanilyen fontosnak tartják, hogy faipari technológiai szolgáltatást is tudjanak nyújtani. Így nem kellene Győrbe vagy Sopronba utazniuk a vállalkozásoknak. Hangsúlyozza a vezérigazgató még a Nyugat-magyarországi Egyetemmel való kapcsolatot, hiszen 2010-től a műszaki képzést ők veszik át.
– De elsősorban az a legfontosabb, hogy huszonöt kis- és középvállalkozás megtalálja itt a számítását és négy évig megfelelő helyen tudjon dolgozni. Négy évig lehetnek az inkubátorházban, utána tovább kell lépniük, hogy jöhessenek az újak. Szeretnénk, ha az idetelepülő vállalkozások annyira megerősödnének a négy év alatt, hogy aztán az ipari parkban saját tulajdonú telkükön épült műhelyükben folytathatnák a tevékenységüket.
S hogy milyen az érdeklődés? A pályázat során már végeztek felméréseket, és mint Doszpoth Attila mondja, januártól ismét elkezdődik egy kampány, amely során ismét megszólítják a kis- és középvállalkozásokat.
– Az inkubátorházba betelepülők olyanok lesznek, akik most nem méltó körülmények között dolgoznak, kevés embert foglalkoztatnak, de rendelkeznek a következő egy-két évre megrendelésekkel. Jelenleg „kvázi” inkubátorházként működik a volt laktanya területe, ott is alacsony bérleti díj mellett dolgozik több mint tíz vállalkozás. De a laktanya területe a jövőben fejlesztésre kerül, az ott tevékenységet folytatóknak új hely után kell nézniük.
Nekik például remek alkalom lenne az inkubátorházba költözés. Bízunk abban, hogy olyan bérleti díjat tudunk megállapítani, amely vonzó lesz a műhelyek számára. Az önkormányzat működtet egy „városi befektető programot”, ezen keresztül is sok vállalkozással van kapcsolatunk, de várunk az inkubátorházba Zalaegerszeg környékéről is betelepülni vágyó cégeket.
(Zala-Lap, V. Zs.)
Tartalom megosztása: