Új utakon a helyi műszaki felsőoktatás
A BME a jövőben inkább az európai régióban szeretne erősíteni, ezért az MSc és PhD szintű oktatásra, valamint az oktatók magasabb szakmai tevékenységére helyezi a hangsúlyt. Az új célok miatt az egyetem Pakson és Zalaegerszegen fokozatosan kivonul a nappali alapképzésből. A helyi BSc képzés folytatásához ezért olyan intézményt kellett találni, amelyik hosszú távon vállalja a működtetést. Ezért kezdődtek el a tárgyalások idén márciusban a NYME vezetésével, melynek eredménye a mostani sikeres akkreditáció és integráció.
Prof. Dr. Jereb László, a NYME Faipari Mérnöki Karának dékánja szerint több okból is előrelépést jelent, hogy a zalai műszaki felsőoktatás a NYME-hez integrálódott. A jövőben egy egységesebb felsőoktatási és szakmai környezet alakítható ki, mely biztosítani tudja, hogy a hallgatók a nyugat-magyarországi régióban maradjanak. Legyen szó akár tanulásról, akár az azt követő munkavállalásról.
Jóval szorosabb együttműködés jöhet létre a térség középiskoláival, melyek erős középfokú bázisai a műszaki felsőoktatásnak. Mindez biztosítani tudja a NYME folyamatos hallgatói létszámát is, s ezzel az egyetem gazdasági stabilitását. Hosszú távon ez az új integráció hozzájárulhat Zalaegerszeg ipari fejlődéséhez, illetve egy Zalaegerszegi Oktatási és Kutatási Központ létrehozásához.
Dr. Gyimesi Endre polgármester elmondta, hogy már eddig is büszkék voltak a 2002-ben elindult műszaki képzésre. Az elmúlt években kiderült, hogy ez a fajta oktatás korábban mekkora hiány volt a régióban. A sikert bizonyítja az is, hogy az itt végzettek mind el is tudtak helyezkedni, s többségük a térségben kapott munkát.
Ez utóbbi nagyon fontos, hiszen közös cél a műszaki értelmiség régióban tartása, ehhez adhat új lendületet a NYME-vel kötött megállapodás. A polgármester kiemelte: az önkormányzat a Zalaegerszeg Felsőfokú Oktatásáért Közalapítványon keresztül továbbra is hozzájárul a képzés költségeihez. Ez 40 millió forintot jelent, melyhez még hozzáadódik az állami támogatás és némi magántőke.
Prof. Dr. Varga Mihály, a NYME Faipari Mérnöki Kar Gépészeti Intézetének igazgatója úgy látja, hogy a városban a Ganz-Munkácsy és a Deák-Széchenyi szakközépiskolák gépészeti- elektronikai-mechatronikai felszereltsége, valamint a helyi vállalkozások eszközei és laboratóriumai megfelelő infrastrukturális hátteret biztosítanak a felsőfokú képzéshez.
A Budapesti Műszaki Egyetemmel kapcsolatban elhangzott: az egyetem meg szeretné őrizni a helyi cégekkel kialakított kapcsolatait, ezért továbbra is tagja marad a zalaegerszegi Regionális Tudásközpontnak. Ígéretük szerint a továbbképzésben, az innovációban és a kutatás-fejlesztésben ezután is részt vesznek.
(Zala-Lap, Pánczél Petra)
Tartalom megosztása: