Berzsenyi úti rendelőkomplexum korszerűsítése és akadálymentesítése
Az „egy orvos-egy rendelő” program eredményeképpen 2008. év elejére minden háziorvosi, házi gyermekorvosi körzetet ellátó praxis külön („saját”) rendelőben látja el a betegeket.
A program keretében összesen tíz új háziorvosi rendelő került kialakításra és felszerelésre. Ezzel párhuzamosan folyt hat háziorvosi rendelő átfogó, teljes felújítása. A háziorvosi alapellátás infrastrukturális fejlesztésére (új rendelők kialakítása, felújítások) önkormányzatunk 300-350 millió Ft-ot biztosított az elmúlt közel 10 évben.
Zalaegerszeg önkormányzatának, mint az egészségügyi alapellátás biztosításáért, megszervezésért felelős önkormányzatnak alapvető célja az ellátórendszer infrastruktúrájának fejlesztése, az alapellátási szolgálatok szolgáltató szerepének megerősítése, a szolgáltatások minőségének javítása. A mikrotérségi szerepkört is betöltő alapellátási praxisok infrastrukturális fejlesztésének eredményeképpen korszerű, minőségi, lakosság-közeli szolgáltatást tudnak nyújtani az érintettek.
A fejlesztés során megvalósuló teljes (fizikai és info-kommunikációs) akadálymentesítés által lehetővé válik az érintett célcsoport számára az egyenlő esélyű hozzáférés az alapellátási praxisok közszolgáltatásaihoz. Ez Zalaegerszeg város 2007. évben elfogadott esélyegyenlőségi programjának egyik központi célkitűzése.
A Berzsenyi úton található egészségügyi komplexumban ma összesen öt háziorvosi praxis ellátása történik. A két felnőtt praxis által ellátott körzet lakosság száma 4.427 fő, a két gyermek praxisokhoz tartozó 1.580 fő, míg a vegyes praxishoz 1.965 fő tartozik, vagyis az öt körzet által ellátott lakosságszám összesen 7.972 fő.
Az érintett alapellátási szolgáltatók infrastrukturális fejlesztésének rövid távú célja a háziorvosi ellátás infrastrukturális feltételeinek javítása, a közszolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférés biztosítása, valamint az alapellátási szolgáltatók munkafeltételeinek javítása. A hosszú távú célok között szerepel a háziorvosi ellátás szakmai minőségének javítása, a háziorvosi ellátás kapuőri szerepének erősítése, valamint a háziorvosi szolgáltatók által nyújtott definitív ellátások számnak növelése. Hatások eredmények
A fejlesztés eredményeképpen rövidtávon javul a szolgáltatást igénybevevők komfortérzete, biztosítottá válik a közszolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférés lehetősége, olyan társadalmi csoportok számára, amelyek eddig nem, vagy csak jelentős segítséggel, jelentős erőfeszítések árán voltak képesek igénybe venni a közszolgáltatást.
Az eszközfejlesztéssel a háziorvosok képessé válnak – a szakmai kompetenciájukon belül – a lehető legtöbb esetben definitív ellátást nyújtani, ezzel hosszú távon jelentősen csökkentve a szakellátás indokolatlan igénybevételét.
Az épület felújításával (energiaellátás korszerűsítése:alapvezetékek, ablakok, cseréje) az orvosi rendelők tereinek használhatóbbá tételével (négyszemközti orvos-beteg találkozást lehetővé tévő helyiségek kialakítása), valamint az ezzel párhuzamosan megvalósuló eszközfejlesztéssel pontosabbá, megbízhatóbbá válik a diagnózis felállítása. Így hatékonyabb lehet a terápia és gyorsabb lehet a gyógyítási folyamat.
A fejlesztéssel hosszabb távon javul a szolgáltatást igénybevevő populáció egészségi állapota. A 408,76 m2 alapterületű épület komplex akadálymentesítése, két akadálymentes parkoló kialakítása, és az eszközbeszerzés eredményeként öt korszerű, hatékony ellátást nyújtó háziorvosi rendelő jön létre, mely a fogyatékkal élők számára is elérhetővé válik.
A Berzsenyi úti épületkomplexum felújítási munkálatai az NYDOP 5.2.1/A-2008-0032 támogatott program keretében 40 millió forintos EU-s támogatás bevonásával valósulnak meg. A kivitelezési munkák 2009. június 3-án indultak és várhatóan 2009. november végén fejeződnek be.
A beruházás teljes ideje alatt a házi gyermekorvosok, valamint a védőnők a Botfy utcai ügyelet épületében rendelnek. A felnőtt orvosok a munkálatok teljes ideje alatt a Berzsenyi úti helyiségekben maradnak, az I. ütemben a saját rendelőikben, a gyermekrendelők átépítését követően a gyermek blokkban dolgoznak, végül ismét a saját eredeti helyükön rendelnek majd.
A munkát több szakaszban végzik, I. ütemben a két gyermekorvosi rendelőben történt meg a korszerűsítés 2009. július 31-i határidővel. A fejlesztés eredményeként korszerű, a beteg-orvos négyszemközti találkozását lehetővé tevő orvosi rendelők jöttek létre új berendezési eszközökkel, bútorokkal, a mai kor elvárásinak megfelelő esztétikus környezetben.
Megemlítendő, hogy Zalaegerszegen ez az első olyan intézmény, ahol komplex akadálymentesítés valósul meg, tehát mind a mozgásukban, mind pedig a látás és hallásukban korlátozott betegek részére akadálymentes környezetet alakít ki az önkormányzat. Augusztustól a felnőtt körzetek ideiglenesen átköltöztek az elkészült gyermekorvosi rendelőkbe, ezt követően folytatódott az átalakítás a felnőtt körzetekben.
(Városháza – sajtóközlemény)
Tartalom megosztása: