Elmennek az orvosok
A több biztosítós modellről szólva utalt Szlovákiára, ahol hetek óta sztrájkolnak az egészségügyben: ez a modell csúfosan megbukott: hihetetlen pénzek kerültek ki a rendszerből, bér- és működési problémákat okozva.
– Nekem még soha senki nem tudta megmondani, ha egy biztosító helyett többet hoznak létre, honnan lesz több pénz? A biztosítónak nincs olyan eszköze, amivel forrást tudna pótolni. Ahány biztosító, annyi adminisztráció – mondja Éger István.
Kérdésre válaszolva elmondta: a működő tőke az egészségügyben is ott fektet be, ahol hasznot talál. Veszteséget generáló ágazatba senki nem tesz be pénzt. Például az elfekvő belosztályokat, a baleseti sebészetet senki nem akarja privatizálni.
Viszont, szívesen jön a működő tőke a radiológiára, ahová el lehet adni a világ vezető technológiai cégeinek a termékeit.
Az érdekvédelmi szervezet szerint, miközben az Európai Unióban az ügyeletben töltött idő munkaidőnek minősül, és a túlmunkaidő szabályai szerint fizetik, addig Magyarországon az orvosok a munkabér nyolcadát, negyedét kaphatják meg. Ma már a jól képzett fiatalok inkább a külföldi munkavállalásban bíznak, ezért – hangzott el – jó néhány Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei településen egyáltalán nincs háziorvos, és a 19 megyéből hatban már nincs szájsebész.
A sajtótájékoztatón dr. Gyenes Géza, a MOK főtitkára elmondta: havonta 35-50 orvos jelzi szándékát, hogy külföldön óhajt dolgozni. A legtöbben Budapestről, aztán Debrecenből, Pécsről és Szegedről jelzik a kollégák munkavállalási szándékukat. Érdekességként említi, hogy első helyen a fogorvosok állnak, aztán az aneszteziológusok, majd a háziorvosok mennek külföldre dolgozni. (Zala-Lap Kft.)
Tartalom megosztása: