Létezik orvosság, de drága
– A gyermekkori veleszületett, allergiás eredetű ekcéma leggyakrabban a kézen, lábon, az arcon, a szem és száj körül, a nyakon, valamint egészen pici babáknál a fejbőrön jelentkezik. Többnyire csupán átmenetileg okoz kellemetlen tüneteket, a gyerekek 80 százaléka elnövi a betegséget – tájékoztat bevezetőül dr. Hodosi László, a kórház bőrgyógyászatának vezető főorvosa, majd az ekcéma kialakulásának lehetséges okait ismerteti. – A gyermekkori betegség hátterében elsősorban örökletes hajlam áll, nem törvényszerű azonban, hogy az ekcémával küzdő szülők gyermeke is az lesz. Megfigyelések azt bizonyítják, hogy a hosszabb ideig anyatejjel táplált csecsemők esetében kisebb az esélye a bőrbetegség megjelenésének. Ugyancsak szerepet játszik a betegség kialakulásában a gyermek lelki egyensúlya. Vizsgálatok kimutatták, hogy amennyiben nyugodt, szeretetteljes környezet veszi körül a gyermeket, megelőzhető az ekcéma kialakulása.
A bőrgyulladás elkerülése érdekében érdemes hanyagolni a gyerekeknél az irritatív bőrápolást, sorolja tovább a megelőzés lehetőségeit a főorvos. Nem ajánlottak a hosszabb fürdők, illatosított szappanok, fürdetők, krémek használata. Ugyancsak okozhatnak bőrgyulladást a műszálas ruhadarabok, a szőnyegpadlóban megbúvó házi por, de a lakásban tartózkodó háziállatokra, vágott virágokra, plüssállatokra is érzékenyen reagálhat a gyermek bőre.
– Amennyiben mégis kialakul a gyermeknél az ekcéma, kezelésre van szükség. A tüneteket teljesen megszüntetni hormontartalmú készítményekkel tudjuk. Nem törekszünk azonban minden áron a teljes tünetmentességre, sokkal fontosabbnak tartjuk, hogy minél kevesebb hormontartalmú szerrel „tápláljuk” a gyermeket – fogalmaz dr. Hodosi László. – Jó hír, hogy az elmúlt évben forgalomba hoztak hazánkban két, összetételében és hatásában egymáshoz hasonló készítményt, melyek nem tartalmaznak hormont, fel sem szívódnak a szervezetbe.
Tartalom megosztása: