40 éves a Magyar Olajipari Múzeum
Hozzátette, ennek a komplexumnak a turisztikai kihasználtsága korán sem teljes, ezen a téren az illetékesek nagyobb együttműködése kívánatos. Emellett szponzorokra is szükség lenne, bár az olajipari kiállítás azon kevesek közé tartozik, melynek még megvan a háttere a MOL részéről.
– Az olajipari tárlat dinamikusan fejlődik, folyamatosan kapja az iparágból a kifutó eszközöket. Új lehetőség, hogy a társterületek, így a termálhasznosítás és a vízügy történetének bemutatása, szintén gazdagítja a múzeum anyagát, de a bővítésre a mainál sokkal nagyobb lehetőségek lennének – mondta dr. Vándor László.
Juhász Csaba, a MOL Csoport Földgázszállító ZRT. ügyvezetője új kiállítást nyitott, mely a mára már legendás hírű, 70 évvel ezelőtt épített zalai 8 collos vezetéket mutatja be. A 250 kilométer hosszú, Bázakerettye és Csepel közötti kőolajat és földgázt egyaránt szállító cső több technikatörténeti érdekességet is hordoz.
Így a zalai mezők kitermelése során keletkezett kísérő gázokkal a főváros gázellátását segítették, illetve a korrózió okozta károkat helyben kidolgozott technikai megoldással javították ki. Az eredetileg 30 évre tervezett csőrendszer, mely a második világháború okozta sérüléseket is átvészelte, egyes szakaszai még ma is működnek.
A cső egy 8 collos darabját az ünnepélyes megnyitón adott át Tarsoly Gyula, a Kőolajvezetéképítő ZRT. vezérigazgatója Tóth Jánosnak, a múzeum igazgatójának.
A házigazda igazgató miközben a tárlatra invitálta a résztvevőket elmondta, a napokban kerül nyomdába az a könyv, mely a magas színvonalon, komoly szakember gárdával létrehozott 8 collos építés vidám oldalát, emberi történeteket mutat be. Az egykori építők néhány tagja, akik már elkerülték a kilencedik ikszet is, még ma is közöttünk élnek.
(Zala-Lap, B. K.)
Tartalom megosztása: