A jövő belvárosát építjük
Persze, jobb lett volna, ha több ingatlan kerül városi tulajdonba, a pénzbeli keret azonban behatárolta a lehetőségeket. Csak nehezíti a helyzetet, hogy minden egyes ingatlanvásárlási kampány felértékelődéssel járt: márpedig a jelenlegi piaci árakat egyébként is meghaladó négyzetméterárnál többet – főleg a mai helyzetben – nem tud kínálni az önkormányzat.
– Egy ilyen nagy volumenű beruházás esetén azt is látni kell – folytatta -, a kijelölendő fejlesztési területeken fontos kritérium, hogy az ott található ingatlanok vagy önkormányzati tulajdonban legyenek, vagy pedig tulajdonosaik a program részeseiként fejlesztési szándékukról nyilatkozzanak.
Sajnos, nem egy esetben előfordul, hogy egy-egy makacs ingatlantulajdonosnak egyik megoldás sem megfelelő. A társadalmi érdek ilyenkor azt kívánja, hogy egy ilyen fontos városi fejlesztést egyesek ne tudjanak megakadályozni, ezért a kisajátítás intézményével lehet és kell is élni.
Hozzátéve: az önkormányzat alapvetően nem befektetés céljából vásárol – egyébként piaci áron -, a térség fejlesztése a fő szempont. A magántulajdonban lévő ingatlanok tulajdonosai most egy – nem túlzok – vissza nem térő lehetőség előtt állnak, hiszen az említett európai uniós projekt keretében a térségi magánberuházásokhoz harminc százalék vissza nem térítendő támogatás rendelhető hozzá.
Amennyiben ez a fejlesztés megvalósul, a Piac téri ingatlanok értéke várhatóan emelkedik majd, azonban a fejlesztés előfeltétele az együttműködés, a megegyezés az ingatlantulajdonosok és az önkormányzat között. Ha ez nem sikerülne, az végképp megfordítaná a folyamatokat, és csak további leértékelődéssel lehetne számolni.
Az új városközponttal kapcsolatos ötleteket, gondolatokat az alábbi címre várjuk: varos-rehab@zelkanet.hu
(Zala-Lap, S. P.)
Tartalom megosztása: