A kéz és a lélek lenyomatai
A lélekre ható, érzelmileg is gazdagító női kézimunkák történetét és a helyi stúdió múltját Beszprémi Katalin, a Hagyományok Háza Népművészeti Módszertani Műhely vezetője ismertette a szép számú hallgatóság, köztük a jelenlegi és a régebben aktív szakköri tagok előtt. Elmondta, a pihenést nem ismerő paraszti társadalomban az örömet és bánatot egyaránt kifejező női tudomány anyáról – leányra szállt, mely szokás a múlt század közepén szakadt meg.
A kéz és lélek lenyomatát hordozó házi készítésű kelmék és a család melege helyét átvették a kész termékek, a konzerv ételek, a bölcsődék, a gyári munka. Ezzel űr keletkezett az emberek életében. Hiányoznak azok a saját készítésű tárgyak, melyekből az alkotó szeretete sugárzik.
Fontos missziót vállalnak tehát, akik életben tartják az egykori kézműves tevékenységeket. A 2003 – ban a Népművészeti Egyesületek Szövetsége Hagyományőrző díjával és 2006 – ban Zalaegerszegért díjjal jutalmazott hímző stúdió nemcsak a megye, hanem a történelmi Magyarország népművészetéből sajátított el mind többet, Kocsiné Koszorús Anikó tudására és türelmére alapozva.
A népi iparművész vezető, nemcsak a tagoknak tud szakértő segítséget nyújtani, hanem gyűjtő munkája révén több, a témához kapcsolódó könyv megjelenésében vállalt szakértő közreműködést, gazdagítva ezzel az olvasók ismereteit is. Az ünnepség végén, ifj. Horváth Károly népzenész közreműködését követően a tagok emléklapot vehettek át. A kiállítás október elsejéig tekinthető meg. (Zala-Lap Kft., B. K.)
Tartalom megosztása: