A város erőssége lehet
A régi Ganz gyár egy részén is működik vállalkozás. Mindezzel azt szeretném jelezni, hogy a régi klasszikus gépipar versenyképes része képes volt túlélni a rendszerváltozás időszakát. A könnyűipari, élelmiszeripari vállalatok részben bezártak, a faipar, pedig erősen szétdarabolódott. Zalaegerszeg legnagyobb foglalkoztatói – a közigazgatást és az intézményrendszert leszámítva – a Flextronics, a GE, a Schneider Electric, és a már előbb említett ipari vállalkozások. Ha ezeket meg szeretnénk tartani, komoly utánpótlásra van szükség – magyarázza dr. Háry András.
Egy felmérést készítettek a közelmúltban, amibe arra keresték a választ, hogy a következő három évben hány főt nyugdíjaznak a gépipari szekcióban. A válasz azt mutatta: csak a nyugdíjazás miatti létszámpótlásra sem elég például a Ganz-iskola kibocsátott szakembergárdája, és akkor még hol van az északi ipari parkba várhatóan betelepülő cégek igényei.
– Magyarországon hiány van a jól képzett munkaerőből, és ez nem csak a gépiparra jellemző. Ha mi tudunk egyedülálló oktatási, képzési programmal lépni, ezzel valami pluszt adni a városnak, ez jó irányba befolyásolhatja a befektetők érdeklődését. A hiányszakmák: forgácsoló, lakatos, hegesztő, szerszámkészítő, vagyis a klasszikus úgynevezett gépipari megmunkáló szakmák. Szükség van szakmunkásokra, technikusokra, mérnökökre.
Zalaegerszegen együtt van az ipari kultúra – folytatja, az ipari fejlesztések koordinátora. – Komoly múltbeli gyökerekkel rendelkezünk, és megfelelő képzéssel, ami a Ganz iskolában valósul meg. A lehetősek tehát adottak, erős porgrammal, egyedülálló oktatási hátteret kell kiépíteni. Ez biztosan óriási munka, és nem megy egyik napról a másikra. Az igény, hogy a képzést gyakorlatközpontúvá kell tenni. Sajnos a magyar oktatási rendszer hibája, hogy a végzősökből keveset tudnak foglalkoztatni a vállalkozások: tízből mindössze hármat. Ha el tudnánk érni, hogy tízből öt végzős diák bekerül a rendszerbe, már akkor a képzés hatékonyságát 20-30 százalékkal növeltük.
Tehát a város iránti figyelmet fel kell kelteni: jó szakképzési programmal, ebben partner az oktatási intézmény és a helyi vállalkozások is. A befektetők, pedig figyelik az ilyen programokat. Aki manapság hiányszakmát választ, három, négy év múlva – amikor a gépipar ismét regenerálódik – biztosan nem gyarapítja a munkanélküliek táborát.
(Zala-Lap, V. Zs.)
Tartalom megosztása: