Zalaegerszeg

A védőoltás a legbiztosabb

Zalaegerszeg címer
Hírek

A védőoltás a legbiztosabb

2007 május 30 - szerda
Az enyhe tél – sok minden más mellett – kedvezett a kullancsok szaporodásának is. Ennek következtében idén még jobban kell tartanunk az apró fekete vérszívóktól, melyek egyre gyakrabban terjesztenek fertőző agyhártya- és agyvelőgyulladást, illetve Lyme-kórt. A megelőzés, a kullancseltávolítás, illetve az esetleges gyógyítás lehetőségeiről beszélgettünk dr. Batka Jenővel, a házi gyermekorvosok Zala megyei szakfelügyelő főorvosával.

– A 70-es évek elején a német és osztrák orvosok figyeltek fel arra, hogy az erdészek, erdészeti munkások körében gyakrabban fordulnak elő idegrendszeri betegségek. Tíz évvel később egyértelművé vált, hogy egy állatról emberre terjedő, baktérium okozta betegségről van szó, az enkefalitiszről, melyet a kullancs visz át az emberre – beszél az ismeretek fejlődéséről dr. Batka Jenő. – Nem sokkal később kifejlesztették a kullancs okozta fertőző agyhártya- és agyvelőgyulladás elleni védőoltást egy bécsi intézetben, ám hazánkban csak a 90-es évek elején kezdtük meg az oltást. Akkoriban azoknak ajánlottuk a védőoltás beadatását, akik munkájuk folytán gyakran megfordultak erdőkben, ligetekben. Mára azonban annyira elszaporodtak a kullancsok a Nyugat-Dunántúlon, hogy mindenkinek javasoljuk a védekezés ezen módját.

A kullancs – a közhiedelemmel ellentétben – nem a fák lombozatán él, a talaj közeli növényzet az igazi élőhelye. Amíg nem jut vérhez, addig a bokrok és füvek harmatnedvein tengődik, és „leselkedik”. Nem vagyunk biztonságban saját kiskertünkben sem! „Kijáró” háziállataink ugyanis hazahozhatják a kullancsot és vele a betegségeket.

– Kétfajta betegséget terjesztenek a kullancsok. Az egyik a fertőzött agyhártya- és agyvelőgyulladás vírusa, mellyel hazánkban átlagosan minden ezredik kullancs fertőzött. Sokkal gyakrabban hordozzák azonban a Lyme-kórt előidéző baktériumot. Száz kullancs közül tízben megtalálható Európában – tájékoztat a szakfelügyelő főorvos. – Ez utóbbi ellen nincs védőoltás, viszont előfordulása esetén antibiotikummal jól gyógyítható.

– Ezek szerint csak a kullancs okozta fertőző agyhártya- és agyvelőgyulladás ellen véd az oltás. Ennek ellenére érdemes élni a lehetőséggel?
– Természetesen, ez a betegség ugyanis akár halálhoz vezethet, de, ha meggyógyul is a beteg, előfordul, hogy maradnak szövődmények. Én a magam részéről gyereknek és felnőttnek egyaránt ajánlom a védőoltást. Egyéves kortól olthatók a gyerekek, az év bármely időszakában. A gyors hatás elérése érdekében az első évben három hónapon belül három oltást kell kapnia a páciensnek, melyet 18 hónap elteltével kell megismételni. A lassú séma szerint pedig egy hónapon belül két oltás adható, melyet egy év múlva követ a harmadik. Innentől fogva öt évig tart a védettség.

Visszavetheti a kullancs enkefalitisz elleni védőoltás iránti igényt az oltóanyag ára. Jelen pillanatban 1 és 12 év közötti gyerekek részére 1800 forintba kerül a vakcina, a felnőttadag ennek körülbelül duplája. És mindezt háromszor kell megvenni! 2007. január elsejétől pedig a beadatásért is fizetni kell. A zalaegerszegi gyermek háziorvosok ezer forintért adják be a nem kötelező védőoltást, míg a felnőtteknek ez esetben is dupla árat kell fizetniük.

– Nem szabad számolgatni! – hangsúlyozza dr. Batka Jenő. – Úgy gondolom, az, aki védőoltás hiányában megfertőződött a kullancstól, minden pénzt megadna, csak, hogy ne legyen beteg. Kilencvennyolc százalékos biztonsággal védelmet nyújt az oltás a fertőző agyhártya- illetve agyvelőgyulladással szemben. Ha valamilyen oknál fogva mégis megfertőződne a beoltott gyermek, vagy felnőtt, akkor is enyhébb lefolyású, és szövődménymentes a betegség.   

– Mit tegyünk, ha minden óvintézkedés ellenére kullancsot találunk magunkban, illetve gyermekünkben?
– Szemöldökcsipesszel vagy speciális kullancseltávolító kanállal rántsuk ki a vérszívót a bőr alól. Egyenes, határozott mozdulattal történjen a kullancs kivétele! Nem vajazunk, nem olajozunk, nem csavargatjuk a vérszívót! Kirántjuk, majd egy alapos fertőtlenítés következik. Nincs gond, ha bent szakad a feje, a potrohában van a méreg. Ha egy határozott mozdulattal kirántjuk a kullancsot, nincs ideje belénk spriccelni a méreganyagot.

Dr. Batka Jenő azt javasolja: ha nem volt beoltva kullancs enkefalitisz ellen az, akit megcsípett a rovar, feltétlenül keresse fel háziorvosát, hiszen az utólag beadott védőoltás is hatékony lehet. A fertőző agyhártya- és agyvelőgyulladás tünetei 18-24 napos lappangási idővel jelentkezhetnek, míg a védőoltás már két hét múlva érezteti hatását. Amennyiben nagyméretű bőrpír jelenik meg a kullancscsípés helyén a csípést követő 24 órán belül, ugyancsak fel kell keresni a háziorvost, mert előjele lehet az a Lyme-kórnak. (Zala-Lap Kft.)

Tartalom megosztása: