A Vuk csodálatos világa
A szerző a Vuk c. művében az állatok szépségét emeli ki. Olyan nagy áhítattal mesél a könyvében, hogy személyes érzéseit szintén belevonja. A mű állattörténet, melyben a kalandos cselekmény természetábrázolásba ágyazódik. Felnőttek és gyerekek kedvence egyaránt, mert ebben a témában mindenki meglátja a szépséget. A történet szereplői: Vuk, Kag, Íny, Karak, Sut, Csele, Bark, Rá, Csí, Vahur, Komondor… stb. rengeteg különbséget, valamint hasonlóságot rejtenek. Ez benne az izgalmas! A változatosságok sok rajongót vonzanak. Fekete István nagysikerű meseregénye, a Vuk, megható történet a címadó kis rókakölyökről. A gondos szülők, és a boldog család képe hamar szertefoszlik a vadász és kutyái miatt, s egyedül Vuk, a kis róka marad életben. Nagybátyja, Karak neveli fel, s tanítja meg az élet dolgaira. A harc köztük és a vadász között azonban sosem ér véget.
Próbálja velünk megértetni az élet örök körforgását, mivel a történet tavasszal kezdődik, és tavasszal is ér véget, így a mű végére olyan érzésünk van, mintha visszakanyarodtunk volna a kezdetekhez. Az író itt és más állatregényeiben, vadásztörténeteiben gyakran él a megszemélyesítés eszközével: megszólaltatja az állatokat (gyakran a növényeket, fákat, virágokat, illetve a természeti jelenségeket is), sok esetben emberi gondolatokat is társít hozzájuk. Ezáltal az olvasók közelebb érezhetik magukat a természethez, és annak lakóihoz. Ezt a fajta biológiai csodát csak odafigyeléssel és szeretettel lehet megmenteni. A védelem érdekében rezervátumokat, nemzeti parkokat, természetvédelmi területeket kell kialakítani.
A természet megóvását segítő rendezvények kapcsán megemlékezhetünk közös felelősségünkről, hogy megőrizzük ezt az értékes örökséget a jövő generációi számára.
Tóth Bianka (8.b)
Mindszenty József Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium
Tartalom megosztása: