Akad hely a katedrán
Az igazgató hangsúlyozta, az oktatói utánpótlással nincsen probléma, mert vannak felkészült szakemberek, de a főiskolák lehetőségei behatároltak, így nem lehet mindig új kollégát munkába állítani. A pénzügyi és számviteli főiskolán egyébként szeptembertől két új egyetemi oktató kezdi meg tevékenységét, akik a most induló tanévben nagy segítséget nyújthatnak az új szakok beindításánál. A fiatalabb tanárokat is folyamatosan bevonják a mindennapi munkába, s mindezt jól bizonyítja, hogy hamarosan hét olyan ifjú oktató szerez PhD-fokozatot, akik a főiskolán tanítanak.
A műszaki főiskolán két részre osztható az oktatói gárda. Vannak helyi oktatók, akik főleg az érintett szakterületen tevékenykedő szakemberek, vagy középiskolai oktatók, illetve az egyetemi tanárok, akik a Budapesti Műszaki Egyetem alkalmazásában állnak, és gyakran a fővárosból érkeznek. Igaz, hogy a műszaki egyetemen érzékelhető az oktatói gárda elöregedése, ennek ellenére a zalaegerszegi intézményben főleg a középkorú tanárok túlsúlya dominál. A főiskola vezetése mindig fontosnak tartotta a fiatal tanárok idecsábítását, a közelmúltban három PhD-ösztöndíjas ifjú oktatót „telepítettek” a zalai megyeszékhelyre. A jövőben újabb PhD-s oktatók munkába állítását tervezik, hiszen a főiskolának fontos, hogy minél több, minősített tudományos fokozattal rendelkező fiatal tanár tevékenykedjen Zalaegerszegen.
Zsigmond Edittől, az egészségügyi főiskola igazgatójától megtudtuk: rektori utasítás alapján nyugdíjaztak négy olyan 62 év feletti oktatót, akik főállásban tevékenykedtek. Az intézményben 40 év körüli a tanárok átlagéletkora, tehát ideális összetételű oktatói gárda munkálkodik az intézményben. Az idősebb kollegák nyugdíjba vonulása után, a csökkenő óraszámok miatt, nem nyílt mód fiatal oktatók felvételére, de a főiskola vezetői bíznak abban, hogy a tervezett új szakok beindítása után fiatal, és megfelelő tudományos fokozattal rendelkező munkatársak kezdhetik majd meg munkájukat Zalaegerszegen. (Zala-Lap Kft.)
Tartalom megosztása: