Bevetésre kész lánglovagok
– Az állomány az utóbbi néhány évben jelentősen megfiatalodott, így az elméleti felkészítés mellett a rendszeres gyakorlatok is nagyon fontosak, de még így sok meglepetést hozhat egy bonyolultabb éles helyzet. Ezért a tűzoltónak taktikus, logikus gondolkodásra kell szert tenni a kellõ stresszkezelés mellett.
– Hogyan lehet a váratlan helyzetekre készülni?
– Minden esetről, gyakorlatról feljegyzést készítünk, melyet központilag és helyileg is adatbázisba rögzítünk. Ez akár alapja lehet egy további felkészítésnek.
– Milyennek kell lenni egy tűzoltónak?
– A legfontosabb a hivatástudat, a másokon való segítés olthatatlan vágya. A többi követelmény jogszabályban elõírt: az életkor (18-35 év), az egészségügyi és fizikai alkalmasság. Kizáró ok a büntetett előélet, bizonyos pszichés tényezők, például, ha valaki stresszhelyzetben leblokkol, netán valamilyen fóbiája van. Előny a gépész jellegű végzettség és megfelelő jogosítvány.
– Van önöknél szezonalitás?
– A legtöbb munkát a tavasz, az avartüzek időszaka adja. Nyáron általában jók a látási és útviszonyok, ezért kevesebb a műszaki mentés, annak ellenére, hogy a forgalom nagyobb. Viszont ez a viharok időszaka. Sok dolgunk akad például útra kidőlt fákkal, mely a közlekedést elzárja. Ősszel pedig, ahogy romlanak a látási és útviszonyok, sajnos egyre több balesettel kell számolni.
– Amikor kivonulnak, a lakosság mennyire közreműködő?
– A zsúfolt belvárosban, főleg csúcsidőben problémát jelenthet a közlekedés. Egyébként a lakosság segítőkész, de nem mindig tudják mi a helyes teendõ. A legrosszabb, ha hirtelen fékeznek. A tűzoltóautó tömege és fékrendszere miatt nem képes a gyors megállásra, ezért ez balesetveszélyt jelenthet. Az elvárható magatartás a lehúzódás, de van aki az autóban hangosan szóló zene miatt nem is hallja meg a megkülönböztető jelzést.
– Milyen a felszereltségük?
– A zalaegerszegi tűzoltóság kimondottan jól felszerelt. Az eszközök számát tekintve ez mindig így volt, de a 2000-es évre jelentős volt már az amortizáció. Azóta folyamatos a felszereléscsere, a pótlás főként pályázatok révén, melyhez a szükséges önrész biztosítását a képviselő-testület eddig mindig egyhangúlag megszavazta.
(Zala-Lap)
Tartalom megosztása: