Drogfelmérés a középiskolások között
A zalaegerszegi megyei kórház drogambulanciájának nagytermében megrendezésre kerülő fórumon dr. Győri László nyugalmazott pszichiáter főorvos köszöntötte a megjelenteket, majd Sümegi László a közgyűlés szociális bizottságának elnöke szólt a fiatalokat napjainkban leginkább veszélyeztető drog-és alkoholproblémák kezelésének fontosságáról.
Demetrovics Zsolt pszichológus (ELTE Pszichológiai Intézet, Addiktológiai Tanszéki Szakcsoport) a droghasználat, személyiség és értelemszabályozás összefüggéseit vizsgálva elmondta, hogy a kutatásból jól látszik, hogy a szerhasználat és a személyiség kérdése szorosan összefügg egymással. Leszögezte: még abban az esetben is nagy különbségek vannak, hogy a „kipróbálók” közül ki lesz később problémás használó, hiszen nem válik automatikusan függővé az, aki már használt drogot, vagy fogyasztott alkoholt. A kutatásban most először keresik ezekre a jelenségekre is a választ, részletesen vizsgálva a fiatalok érzelmi intelligenciájának – stressz-kezelés, empátia, problémamegoldás, alkalmazkodás, általános hangulat – szerepét a függés kialakulásában. A vizsgálatból kiderül, hogy akik nehezebben dolgozzák fel a stressz-helyzeteket, nehezebben alkalmazkodnak, hajlamosabbak a szer-függésre, mint társaik.
Paksi Borbála a konferencia második felében részletesen beszámolt a 2006-2007.-ben Zalaegerszegen lefolytatott vizsgálatról. A városban már korábban (1993-ban, 1995-ben és 1999-ben) is végeztek hasonló felmérést, így lehetővé válik a tendenciák változásainak megfigyelése is. A kérdezőbiztosok összesen 7003, 9-15. évfolyamos diákot vizsgáltak.
Az adatok feldolgozása és értékelése után elmondható, hogy a zalaegerszegi középiskolások körében a legismertebb tiltott drogok a marihuána/hasis, heroin, kokain, ecstasy és egyéb amfetamin- származékok, és az LSD. Tízből legalább kilenc diák hallott már ezekről a szerekről. A kábítószerek veszélyességi sorrendjében az intravénás anyagok állnak az első helyeken, s a rendszeres fogyasztást minden esetben veszélyesnek tartják a diákok. Ugyanakkor különbséget tesznek a drogok kipróbálása és a rendszeres fogyasztás között.
A felmérésből kiderül, hogy a 9-12. évfolyamosok egyharmada fogyasztott már életében valamilyen visszaélésre alkalmas szert, ezek közül kiemelkedik a kannabisz-származékok és az amfetaminok használata. A 9-15. évfolyamosok közel 30 százaléka 11 évesen már túl van az első alkoholfogyasztáson, s ebben az életkorban 12 százalékuk már elszívta az első cigarettáját is.
A középiskolások drogérintettségében kirajzolódik a nemi mintázat is: a fiúk közül minden harmadik, a lányok közül minden ötödik használt élete folyamán valamilyen illegális „szert”. (Zala-Lap Kft.)
Tartalom megosztása: