Hagyományok, amik összekötnek
A korábbi szakmai kapcsolataiknak köszönhetően a kézművesek vására és mesterség-bemutatója sokkal színesebb lesz: jeles szövőmesterek és viseletkészítők reprezentálják a horvát kézműves kultúrát, természetesen szép számmal állítanak ki a magyar, a szlovén és az osztrák „hagyományőrzők” is. Szlovéniából nemcsak magyar származású, hanem szlovén kézművesek is jönnek. S először jár Zalaegerszegen a Csáktornyai és a Varazsdi Folklór Együttes.
Nemcsak a Mura, hanem hagyományaink, céljaink is összekötnek bennünket, hangoztatta Skrabut Éva, a megyei népművészeti egyesület elnöke a rendezvény jelentőségéről. Mint mondta, ideális lenne, miként Ausztriában, úgy hazánkban is, úgy őriznék meg a községek, települések a népi kézműves kultúrát és gasztronómiát, hogy az akár megélhetést is nyújtson az ott élők számára. Horvátországot és Szlovéniát is ez a törekvés jellemzi, amely mentén ugyanúgy keresik kapcsolataikat, és ugyanolyan fontos kérdés számukra, hogy hol lehet a határvonal a hagyományok szigorú őrzése és a változtatás szükségessége között.
Kuriózumként a pécsi TANAC Néptáncegyüttes horvát folklórműsorral lép fel, de természetesen lesznek burgenlandi, szlovén, horvát és zalai csoportok is, egészítette ki az elmondottakat Molnárné Raposa Irén főszervező.
Június harmincadikán 16.30-kor ünnepélyes megnyitóval, a csáktornyai folklór együttes műsorával veszi kezdetét a fesztivál. Öt órakor nyílik a Csizmadiák ma című kiállítás, melyen Tanka Tamás és Bárány Szilveszter csizmakészítők mutatkoznak be remekeikkel. A programok július elsején és másodikán teljesednek ki. Kézműves és gasztronómiai bemutatók, gyermek játszóház, jurtakiállítás, folklór műsor, mások mellett fafaragók, csipkekészítők, szövők, kovácsok kirakodóvására várja a látogatókat. (Zala-Lap Kft., A. L.)
Tartalom megosztása: