Munkában az újrahasznosító gépek
Az egerszegi önkormányzat 2005 februárjában nyújtotta be pályázatát az INTERREG IIIA Kedvezményes Szomszédsági Program felhívására, ahol a horvátországi Csáktornyával közösen pályázott a város. A 127 milliós projekt megvalósítását végül 120 millió forinttal támogatták, melyhez 5,62 százalék önrészt kellett biztosítani. A támogatást részben az Európai Unió, részben a Magyar Köztársaság finaszírozza.
A polgármester kiemelte, az új technológia alkalmazásával lehetővé válik Zala megyében, valamint a Muraközi régióban az eddig problémát okozó építési-bontási hulladék kezelése, újrahasznosítása, illetve az érintett területek környzetkímélő rehabilitációja.
Tombi Lajos alpolgármester szerint a gépek munkába állásával a 21. századi technológiához csatlakozott Zalaegerszeg, amely segítségével nem csupán nyersanyagot lehet megspórolni, hanem sokkal kevesebb „tájsebet” kell ejteni, hiszen nem szükséges újabb kőbányákat nyitni. Mindez környezetkímélő, gazdaságos és városszépítő megoldás, s a gépek üzemeltetésével felgyorsulhat például az egykori városi laktanya átépítése is.
Az utóbbi időben egyre nagyobb mennyiségű építési és bontási hulladék keletkezett a városban, tájékoztatott Gecse László, a Zala-Depo Kft. ügyvezetője, majd hozzátette: évente megduplázódott, ebben az esztendőben viszont megötszöröződött a városi építési hulladék mennyisége.
A gépek egyébként már most üzembe állnak, melyekkel útalaphoz felhasználható anyagot tudnak előállítani, de később bontáshoz is fel szeretnék használni őket.
Megtudtuk, a Zala-Depo Kft. szakemberei folyamatosan tanulják a gépek kezelését, melynek munkáját egy műhold segítségével állandóan figyelemmel tudják kísérni. Nyomon követhető, hogy a gép és annak kezelője egy nap mennyit dolgozott, illetve hány deciliter üzemanyagot fogyott ezidő alatt. (Zala-Lap Kft., P. Sz.)
Tartalom megosztása: