Nehéz helyzetben
– Az osztályszámok csökkenéséből és az óraszámok emelkedéséből adódik a pedagógus létszámcsökkenés – magyarázza Szeli Gábor, a polgármesteri hivatal művelődési és sportosztályának helyettes vezetője.
Hozzáteszi: a helyzet meglehetősen bonyolult, hiszen ha csak az osztályszám csökkenését vennék figyelembe, ez 10 álláshely megszűnését jelentené. Az iskolák létszámkeretét a városi közgyűlés határozza meg. Megvizsgálja az adott intézmény összes feladatát – hány osztály van, mennyi a kötelező óraszám, hány napközis csoport van, illetve tanulószobaszám, folyik-e speciális ellátás – és ez alapján dönt. Az iskola igazgatója pedig arról határoz, melyik pedagógustól válik meg az intézmény, illetve az iskolákra van bízva, hogyan kezelik a túlórát. Lesz olyan iskola, ahol szeptembertől több részmunkaidős tanár dolgozik majd, mivel nekik nem lesz meg a kötelező óraszámuk.
A pedagógusok egy része úgy véli, nem biztos, hogy a legjobb megoldás a „részmunkaidős”, mert bár kevesebb pedagógus elbocsátásával jár, a tanárok fizetése jelentősen csökkenhet. Szeli Gábor azt mondja, minden zalaegerszegi általános iskolában csökken a pedagógusok száma, kivétel az Izsák és az Öveges ÁMK a tanulócsoportok változatlansága miatt. Összesen – figyelembe véve az általános és középiskolákat, a kollégiumokat – 34 pedagógust érint a létszámleépítés. A legtöbben a Landorhegyi-iskolából távoznak.
Jelenleg Zalaegerszegen 4 ezer 275 általános iskolai tanuló van, ebből 633 a környező településekről bejáró diák. Ami az elsősöket illeti: szeptembertől 44 nem zalaegerszegi gyermek kezdi az első osztályt Zalaegerszegen, ez a szám kevesebb, mint az elmúlt években. (Zala-Lap Kft.)
Tartalom megosztása: