Ösztöndíj a hiányszakmáknak
– A város oktatási rendszerét hozzá szeretnénk igazítani a helyi ipar kívánalmaihoz. Úgy tűnik, az elmúlt években a szülők és a pályát választó fiatalok érdeklődését nem keltették fel a műszaki szakmák. Inkább gimnáziumokba irányították a diákokat, vagy más szakma választására biztatták őket. Ezért az állami oktatáspolitikát is lehet okolni, ugyanis a középfokú oktatást úgy alakították ki, hogy tizenhat év alatt nincs szakmai képzés, nem tanulnak szakmai tárgyakat a tanulók – mondja az alpolgármester, és hozzáteszi: több negatív észrevétel is elhangzott, mely szerint magas Zalaegerszegen a gimnáziumok aránya.
– Ez nem így van, a középfokú oktatáson belül ez az arány a városban 28, míg országosan közel 36 százalék a gimnáziumok aránya. Tehát ez nincs nálunk túldimenzionálva, inkább arról van szó, hogy vissza kell adni a műszaki középfokú oktatás rangját, javítani a színvonalát, és növelni a vonzerejét. Biztos munkahelyet teremtenek a fiatalok számára a műszaki, gépipari szakmák, melyeket nem úgy kell elképzelni, mint évtizedekkel ezelőtt, a múlt rendszerben. Ma már számítógép vezérelt gépekkel dolgoznak a szakemberek, és magasabb szellemi teljesítményt követel ez a munka. Vonzerő még ebben a szektorban, hogy a bérek sem rosszak.
Gyutai Csaba megemlíti, milyen intézkedéseket hozott az önkormányzat, és mit szeretnének még tenni, hogy az elmúlt évek szemléletén, a rossz beidegződéseken változtatni lehessen. – Bemutatkozó anyagokat, prospektusokat, kisfilmeket készítettek a városban működő cégek, melyeket eljuttattak az iskolákba. Megszerveztük a pályaválasztók és a tanárok „gyárlátogatását”, hogy még jobban megismerjék a zalaegerszegi cégeket.
Átalakítjuk a város ösztöndíj rendszerét, pénzügyi támogatást kapnak azok a fiatalok, akik gépész hiányszakmákat választanak. Felvettük a kapcsolatot a helyi vállalkozásokkal, hogy lássuk, milyen a munkaerőigényük, és ennek érdekében megpróbáljuk a Ganz-Munkácsy Szakközépiskola képzési rendszerét összhangba hozni az igényekkel. Szeretnénk erőteljesen jelezni a szülők felé, irányítsák gyermekeiket a műszaki területek felé. Van jövője a gépipari szakmáknak, és biztos egzisztenciát jelent nem csak Zalában, hanem a Nyugat-Dunántúlon is.
(Zala-Lap, V. Zs.)
Tartalom megosztása: