Regösének és idolvásár
Mindezek megismerése azért fontos a magyarok számára, mert a honfoglalás előtti korokban szoros kapcsolatban álltunk ezekkel a török és mongol népekkel. A regösénekekből ízelítőt is hallhattak az érdeklődők: felvételről és – az előadó jóvoltából – élőben egyaránt. A hagyományos Szent Iván-éjhez közeli estén fotóbemutatóra is sor került: dr. Simán László zenei aláfestéssel mutatta be képeit a közönségnek „Hullámzó látomások” címmel.
A restaurátorműhelyben ezúttal idolkészítés várta a gyerekeket. Egy öntőforma segítségével mindenki elkészíthette a saját kultikus tárgyát. A múzeum gyűjteményében fellelhető idolok másolatait pedig meg is lehetett vásárolni. Az idei éjszaka „sztárvendége” egy egyedülálló Somogy megyei lelet volt, melyet 2006 tavaszán tártak fel a régészek. Az 1600 éves hun áldozati üst 60 centiméter magas és 22 kilogramm súlyú.
A gazdagon díszített edény szinte teljesen épen került elő a Balatonlelle melletti Rádpusztáról. Az üstöt a Hun Birodalom virágkora idején – az V. században – használták: a szakemberek szerint az előkelőségek halotti búcsúztatásakor szokásos áldozati szertartás elvégzéséhez. A látogatók ízelítőt láthattak továbbá a szeptemberre tervezett „Testedzés és életöröm – Zalai sportok” című kiállításból.
Megyeri Anna muzeológus, a tárlat rendezője elárulta: hatalmas, az egész megyét átfogó gyűjteményről van szó. A kiállítás régi sporteszközök, fotók, újságcikkek és személyes tárgyak segítségével mutatja majd be a megye száz évet is átölelő sporttörténetét.
(Zala-Lap, pP)
Tartalom megosztása: