Titkos ügynöki feladat?
– Ebben az esetben tehát már nem az iskolák igazgatói, hanem a jegyzők felelnek a tételek szabályszerű átvételéért és továbbadásáért, illetve a két időpont között azok biztonságos tárolásáért – teszi hozzá Velkey Péter művelődési és közoktatási osztályvezető.
Szerinte a tavalyi botrányok okozóit nem a középiskolák között kellene keresni, ennek ellenére az írásbeli vizsgák lebonyolításával kapcsolatban ezen a szinten jelentkezik rengeteg pluszmunka. Az önkormányzatokat, pedig a sok egyéb tennivaló mellett igen nagy felelősség is terheli az új rendszerben.
– Úgy tűnik, túl nagy a felhajtás az érettségi körül. Bizalomhiányról van szó?
– Ez a lebonyolítási mód méltánytalanul azt sugallja, mintha az iskolákban, az intézményvezetőkben, a pedagógusokban nem lehetne megbízni. Pedig ők eddig is lelkiismeretesen végezték a munkájukat. Az egymás közötti beszélgetésekből azonban kiderül, megalázónak érzik azt az új szemléletet, amit ez a lebonyolítási rendszer tükröz. Egyébként az írásbeli vizsgák új megszervezésének lényege, hogy az egyes tantárgyak tételeit az adott tantárgy vizsganapja előtt, naponként szállítják ki a jegyzőkhöz. A logisztika biztosítása, a minden reggel az ország minden irányába induló kisteherautók rendkívül nagy kiadással járnak. Úgy érzi az ember, mintha titkos ügynöki feladatról lenne szó, holott csak egy „egyszerű” érettségi vizsgáztatásról – mondja Velkey Péter.
– Mit éreztek mindebből a diákok?
– A megnövekedett, bonyolult feladatokkal járó feszültségekből az érettségizők semmit nem vettek észre, nem zavarta meg őket a változás az eredményes felkészülésben. Ez pedig az intézmények munkájának köszönhető, amiért köszönet jár. (Zala-Lap Kft.)
Tartalom megosztása: