Új felsőoktatási ösztöndíjrendszer Zalaegerszegen (Videó)
Ezen változtatott az önkormányzat az új rendszerrel.
Az új rendelet megalkotása előtt egyeztettek a zalaegerszegi felsőoktatási intézményekkel, a városban és térségében működő iparvállalatokkal, a Zalaegerszeg Felsőfokú Oktatásáért Közalapítvány Kuratóriumával, valamint a közgyűlésben működő valamennyi frakcióval (FIDESZ, MSZP, JOBBIK, EZE) és az LMP-vel is. Valamennyi szervezet támogatta. Az új ösztöndíjrendszerben a korábbiakkal ellentétben érvényesül a helyi érdek, a lokálpatrióta szemlélet, mely szerint elsősorban a városban maradó, itt tanuló, a jövőjüket helyben tervező fiatalokat támogatják. Eddig ugyanis az volt a tapasztalat, hogy a hallgatók diplomájuk megszerzése után nem tértek vissza a megyeszékhelyre.
Az első támogatási forma az új ösztöndíj rendszerben külön, kiemelten támogatja azokat a zalaegerszegi fiatalokat, akik a Nyugat-magyarországi Egyetem helyi, nappali tagozatú mechatronikai mérnöki BSc képzésére jelentkeznek és itt tanulnak tovább. Ők havi 12 ezer Ft ösztöndíjat kapnak, ami egy félévben 60 ezer Ft-os támogatást jelent. A magasan képzett műszaki szakemberek biztosítása Zalaegerszeg gazdaságfejlesztési stratégiájának fontos eleme, hiszen a helyi munkáltatók részéről leginkább műszaki szakemberek iránt jelentkezik igény. Fontos cél tehát a helyi munkaerő-piaci igényekhez igazodó versenyképes képzések, illetve az azokban való részvétel támogatásának előtérbe helyezése, valamint a fiatal szakemberek itthon tartása, az általuk megszerzett szellemi tőke, műszaki tudás helyben kamatoztatása. A hatás kettős, hiszen a rendelet közvetetten a helyi munkaerő-piaci igényekhez történő rugalmasabb alkalmazkodást célozza meg, a másik oldalon pedig nagyobb számú fiatal végleges itthon maradását, letelepedését és családalapítását segítő elő.
A második szint a másik két zalaegerszegi felsőoktatási intézményben továbbtanuló helyi fiatalokat támogatja, hiszen havi 5 ezer Ft ösztöndíjat kapnak azok, akik a BGF zalaegerszegi Gazdálkodási Karának, illetve a PTE Egészségtudományi Kar Zalaegerszegi Képzési Központjának nappali tagozatú, BSc szintű szakjain tanulnak tovább. Ez félévente 25 ezer Ft támogatást jelent.
Az ösztöndíjrendszer harmadik, tanulmányi eleme – amely a korábbi tanulmányi ösztöndíj folytatásaként is felfogható – lényegében képzési helytől függetlenül valamennyi zalaegerszegi állandó lakos nappali tagozatos hallgató számára elérhető, mivel az elért jó tanulmányi eredményeket honorálja. Azaz a kiemelkedő tanulmányi átlagot elérő hallgatók pályázhatnak erre a támogatási formára, függetlenül attól, hogy mely városban tanulnak. A tanulmányi ösztöndíj mértéke félévente 25 ezer Ft.
A támogatások hatékonyságának vizsgálata céljából bevezették az után-követés rendszerét, hiszen fontos látni, hogy az ösztöndíjjal elérni kívánt célok milyen mértékben valósulnak meg és szükség esetén a gyakorlati tapasztalatok birtokában a megfelelő korrekciókat el tudják végezni.
Bár az új ösztöndíj rendszer támogatásait a korábbinál kevesebb fiatal tudja majd igénybe venni, de a felhasználás sokkal hatékonyabb lesz. A kialakított rendszer rugalmas, így a későbbi években, a gazdasági helyzet javulása esetén újabb elemekkel bővíthető és így több fiatalra kiterjeszthető a rendelet. Az alpolgármester elmondta azt is: az önkormányzat emellett nem marad szociális alapú felsőoktatási ösztöndíj nélkül sem, hiszen tovább működik a Bursa Hungarica ösztöndíj is.
Az új zalaegerszegi felsőoktatási ösztöndíj rendszer 2012. szeptemberétől lép életbe, vagyis azok a fiatalok, akik most jelentkeznek felsőoktatási intézményekbe, tanulmányaik megkezdése után már igényelhetik ezt az új támogatási formát.
S.Z./N.G.
Tartalom megosztása: