Veszélyben a gyermekorvosi praxisok
Arra vonatkozó adataink pedig egyelőre nincsenek, miként érintenek egy-egy praxist a közelmúlt drasztikus áremelkedései! Nem tudjuk, mennyi pénzt vesz ki a zsebünkből a gáz, és villamos energia árának növekedése, valamint a gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök drágulása. Március-áprilisban, az első számlák megérkezésekor tisztul majd le a kép. Ekkor kapjuk meg az idei év első hónapjaira vonatkozó kártyapénzt is, tudniillik, két hónapos lemaradással fizet nekünk az OEP. A januári teljesítés után márciusban kapjuk a fizetséget. Hogy pontosan mennyit, és az mire lesz elegendő, majd akkor derül ki! – hangsúlyozza dr. Batka Jenő.
– A 18 év alattiak mentesülnek a vizitdíj fizetése alól, így a házi gyermekorvosok elesnek a vizitdíj összegétől. Cserébe 5 milliárd forintos kompenzációt ígértek. Elégedettek ezzel a megoldással?
– Hosszú tárgyalások, kilincselés eredménye ez az 5 milliárd forint. Nem nagy összeg, semmiképpen nem pótolja a rendszerváltás óta elmaradt finanszírozást, de jobb, mint a semmi – fogalmaz a háziorvos. – A kompenzációnak köszönhető, hogy egy ponttal emelkedtek az értékek a gyermekorvosi körzetekben. Négyéves kor alatt mostantól 5,5 pontot kapunk egy gyermek után, négyéves kor felett pedig a korábbi 2,5 helyett 3,5 pontot. Mindez 163 forint kompenzációt jelent személyenként, azaz megkaptuk a vizitdíj 50 százalékát. Ugyanakkor 2600 pontról 3100-ra megemelték a degressziós ponthatárt. Nagyon bízunk benne, hogy az említett emelések fedezik emelkedő kiadásainkat! Izgatottan várjuk az első finanszírozási számlákat, a pontos számok mindenre választ adnak.
– A zalaegerszegi házi gyermekorvosok is egyetértenek a szakma követelésével, azaz a dupla finanszírozással, valamint az eszköz- és ingatlantámogatás rendszerének visszaállításával?
– Természetesen, bár jómagam nem tudtam részt venni a budapesti nagygyűlésen. Reményeink szerint, még nincs veszve semmi. Folyamatosan bombázzuk a minisztériumot kérésünkkel, és reméljük, hogy 6-12 hónapon belül sikerül változást elérnünk.
– Ellenkező esetben…
– Attól tartok, az alapellátás karcsúsítása felé haladunk! Jelen finanszírozás mellett előbb-utóbb ellehetetlenülnek a kis létszámú körzetek, márpedig megyénkben több ilyen van. Amennyiben nem tudja fenntartani praxisát a gyerekgyógyász, megszűnik a területen az ellátás, hiszen a praxis eladására esély sincs. Gyerekgyógyász híján vegyes körzetté nyilvánítja az adott területet az önkormányzat, és egy felnőtt körzeti háziorvos kolléga látja el a beteg gyerekeket is. Attól félek tehát, hogy amennyiben nem változik pozitív irányban a finanszírozásunk, 15-20 év múlva megszűnhet a gyermek alapellátás Magyarországon.
Hangsúlyozom, saját véleményem mindez, melyhez 30 év tapasztalata biztosít alapot! Nincsen utánpótlás! A házi gyermekorvosok átlagéletkora meghaladja az 50 évet. Zalaegerszegen három év múlva négyen megyünk nyugdíjba. Ki veszi át praxisainkat jelen feltételek mellett? (Zala-Lap Kft., F. M.)
Tartalom megosztása: