A szakiskolákban csökken a létszám
Vidékről több mint hétszázan érkeznek, de számuk évek óta csökken, tehát igazából apadóban van az utánpótlás. A Zrínyi- és a Kölcsey-gimnáziumokban, valamint a Csány Közgazdasági Szakközépiskolában harminc fős feletti osztályok indulnak, az Apáczai ÁMK-ban egy gimnáziumi osztállyal kevesebb indul, mint az elmúlt évben. Az Adyban is két osztály indul, de a létszámuk egyikben sem éri el a harminc főt.
Szemes Béla úgy látja, hogy a legtöbb gond a szakiskoláknál jelentkezik. Itt esetenként lényeges eltérés mutatkozik az engedélyezett és a ténylegesen beiratkozott tanulói létszám között. Példaként említi, hogy a kereskedelmi szakképzés visszaesett a multinacionális kereskedelmi láncok megjelenésével, mert „igazi boltosokra” már nincs úgy szükség, mint az elmúlt években.
Kevesebben jelentkeztek a Páterdombi Szakképző Iskolába is, ahol a mezőgazdászképzés teljesen megszűnőben van. Ugyancsak kisebb a létszám a Ganz-Munkácsy szakiskolai osztályiban, amely egyaránt érinti a gépészeti, a könnyűipari és a közlekedési szakmákat.
– Nagy, a közoktatás tartalmát és szerkezetét „felforgató” törvényi változások nem várhatók, a nem megnyugtató finanszírozási problémákon túlmenően talán kiszámítható intézményi működésben bízhatunk a következő tanévben – mondja Szemes Béla. A központi 10 ezer forintos tankönyvtámogatással kapcsolatban megjegyezte: nem automatikusan jár, jogszabály határozza meg, hogy kik kaphatnak.
Szólt arról is, hogy ma Magyarországon az általános és középiskolai oktatást figyelembe véve mintegy 3 ezer 500 tankönyv van forgalomban, és van olyan tantárgy, ahol 6-7-féle tankönyv közül választhat az iskola, illetve a szakmai munkaközössége. A szakember szerint olyan bőség van a piacon, ami már megkérdőjelezi az intézmények közötti átjárhatóságot.
Zalaegerszegen, augusztus 31-én a Zrínyi- és Kölcsey-gimnáziumban, a Páterdombi Szakképző Iskolában és az Apáczai ÁMK-ban tartanak tanévnyitó ünnepséget. Bár már évek óta nem kötelező a tanévnyitó és -záró ünnepély tartása, Szemes Béla szerint szükség van az ilyen eseményekre, mert ez a tanárnak, diáknak és a szülőknek is érzelmi ráhangolódást jelent.
(Zala-Lap, V. Zs.)
Tartalom megosztása: