keresés a weboldalon

„Csipke passzázs” a belvárosban

Zalaegerszeg címer
Hírek

„Csipke passzázs” a belvárosban

2008 augusztus 25 - hétfő
„Csipke passzázs” néven két évvel ezelőtt kezdett a Csipke Ingatlanfejlesztő Kft. abba a beruházásába, melynek célja a csipkeház jelenleg csak gyalogosközlekedésre alkalmas belső udvarának lefedése, az ott található üzlethelyiségek átalakítása, felújítása. A sok tulajdonosi egyeztetés után még mindig csak előkészítési szakaszban lévő beruházás tervei szerint a ház átjárójában található üzletek közül kettőt lebontanának annak érdekében, hogy igényes bejáratot tudjanak kialakítani mind a Petőfi utca, mind pedig a Dísz tér felől, valamint átalakításra kerülne az épülettömb középső részén található két lépcsősor is.

A vállalkozás ugyan túl van a beruházás előkészítési munkálatainak túlnyomó részén, hiszen az elmúlt két év alatt az épületet tervező Vadász György beleegyezését megszerezve nem csak az önkormányzattal, de a ház összes ingatlantulajdonosával sikerült megegyezésre jutnia. Azonban – mint mondják – az építési engedély megszerzése hasonlóan fontos, a tervek szeptemberi beadása előtt talán a legfontosabb része az előkészítésnek. Ám még mielőtt ennyire előre rohannánk, az átépítés ötletéről magát a beruházót kérdeztük meg.

– A csipkeház lakója vagyok magam is – mondta Varga Attila, a Csipke Ingatlanfejlesztő Kft. ügyvezetője -, így régóta foglalkoztatott már az a kérdés, hogy lehetne rendezni azokat az áldatlan állapotokat, amelyekkel nap mint nap szembetalálkozunk. E zegzugos terület rendezetté tételének pedig egyik legkézenfekvőbb megoldásának az ott található ingatlanok egy kézbe kerülése mellett az átjáró lefedése tűnt.

Ezt követte a már említett sok-sok egyeztetés, ezek között is talán a legfontosabb az üzleteket tulajdonló önkormányzati álláspont volt. „A belváros közepén elhelyezkedő komplexum jelen befektetői terveinek megvalósítása mindenképpen előnyös lenne, hiszen megoldódna egy már régóta fennálló esztétikai probléma, illetve a városnak gyakorlatilag nem kellene saját forrást biztosítani a felújításhoz” – olvashatjuk az átjáróban található önkormányzati ingatlanok eladásáról szóló közgyűlési előterjesztésben.

A befektető és az önkormányzat közti egyeztetéseken ugyanis az az álláspont alakult ki, hogy célszerűbb az érintett területrészeket értékesíteni. Az önkormányzatnak így nem kell forrásokat biztosítani azok felújításához, ráadásul ingatlanbevételhez is jut.

Az értékesítésre irányuló döntést segítette, hogy az egyébként igen kis alapterületű üzletek nehezen kiadhatóak, több közülük hosszabb ideje üresen áll. S bár az üzletek közötti közterületre, a gyalogosközlekedés biztosításához szükséges részekre is kifejezte vételi szándékát a vállalkozó, a közigazgatási hivatal határozata értelmében annak önkormányzati tulajdonban kell maradnia.

A beruházás 300 millió forintjába kerül a vállalkozásnak, ebből 80 millió forintot tesz ki az önkormányzati ingatlanok megvásárlása. Az értékbecslő eredetileg 90 millió forintra értékelte fel az ingatlanokat, ám a közterület címen továbbra is önkormányzati tulajdonban maradó közlekedők felújítását 10 millió forintban ismerte el az önkormányzat, ami így levonásra kerül.

S mivel a felújítás kapcsolódik a Nyugat-dunántúli Regionális Operatív Programhoz, a régió megyei jogú városai számára nyitott város rehabilitációs programhoz, 50 millió forint pályázati támogatásra is számíthat a beruházó.

– A csipkeház általában is, a belső közlekedőket tekintve pedig különösen leamortizálódott – ezt már Tolvaj Márta, az érintett városrészi képviselő mondta lapunknak. – Jól jelzi ezt, hogy a ház panelprogramos korszerűsítés előtt áll, s nagy örömömre szinte ezzel egy időben oldódik meg a csipkeház átjárójának tarthatatlan problémája is. Korábban több ötlet is napvilágot látott már a csipkeház kapcsán – elég, ha csak a tetőteraszra gondolunk -, s mint tudjuk, ezek mindegyike terv szinten maradt.

A mostani projekt alapos előkészítési szakaszon jutott túl, így jó esélyt látok a megvalósulásra. Egyben bízom abban is, hogy az igényes belvárosi boltok – melyek közé minden bizonnyal a Csipke Passzázs üzletei is tartoznak majd – egyre több vásárlót tudnak megszólítani, némileg változtatva a vásárlói szokásokon.

S ha már a tetőterasz szóba került, annyit mindenképpen meg kell jegyeznünk, hogy a beruházó – mintegy második ütemként – elvi építési engedélyt szerzett erre a projektre is, nyitva hagyva a korábbi tervek megvalósításának kérdését. Ez esetben azonban már a terasz tulajdonosainak kezében lesz a döntés, hogy élnek-e vele. (Zala-Lap Kft., S. P.)

Tartalom megosztása: