Zalaegerszeg

Emelkedtek a keresetek

Zalaegerszeg címer
Hírek

Emelkedtek a keresetek

2007 április 16 - hétfő
Többet kerestünk tavaly, mint egy évvel korábban. Zalában, így a megyeszékhelyen is, 6,9 százalékkal növekedett a havi nettó átlagkereset. A keresetemelkedés gazdasági áganként eltérő: a kereskedelemben, javításban meghaladta a 10 százalékot, míg a szállítás, raktározás, posta, távközlés területén 3 százalék alatt maradt.

A feldolgozóiparban jellemző havi 85 349 forint nettó átlagkereseten belül nagy a szóródás. Amíg a kerámiagyártás területén meghaladta a 102 ezer forintot, addig a textília, textiláru gyártásban dolgozók mindössze 69 933 forintot kerestek. A megyében a szellemi foglalkozásúak 120 780, a fizikaiak pedig 75 047 forintot vihettek haza. Az alkalmazásban állók havi nettó átlagkeresete a fizikai dolgozók esetében 8,3, a szellemieknél pedig 16,3 százalékkal maradt el az országos átlagtól – adta hírül Szekeres Jánosné, a Központi Statisztikai Hivatal Győri Igazgatóságának képviselet vezetője, és hozzáfűzte, hogy az elmúlt évben Zala megyében a havi bruttó átlagkereset 135,8 ezer forint volt, amely 7,6 százalékkal haladta meg a 2005-ös mutatókat. A versenyszférában ez 119,9 ezer, míg a költségvetési szerveknél 172,8 ezer forint körül alakult.

A KSH munkaerő felmérésének adatai szerint 2006. utolsó negyedévében a megye gazdaságilag aktív népessége 135,8 ezer fő volt, melyből 128 ezer főt foglalkoztattak. Az aktivitási arány nem érte el a 60 százalékot, amely az egy évvel korábbinál kedvezőtlenebb, ám az országos átlagnál kedvezőbb. Zala megyében az elmúlt évben 64,6 ezren álltak alkalmazásban a legalább négy főt foglalkoztató vállalkozásoknál és a költségvetési szerveknél, ami 1,6 százalékkal csökkent az egy évvel korábban megfigyelt adatokhoz képest. A létszám közel 70 százalékát kitevő versenyszférában 2,5, a költségvetési szerveknél 3,8 százalékkal csökkent a foglalkoztatottak száma. Országosan egyébként egy év alatt nem változott az alkalmazásban állók száma, melyen belül a versenyszférában enyhe növekedés, ezzel szemben a költségvetési szerveknél létszámvesztés mutatkozott.

Gazdasági áganként eltérően változott a munkaerő felhasználás az előző évhez viszonyítva. A megyében a főbb gazdasági ágakat tekintve a szállítás, raktározás, posta, távközlés; az egészségügy, szociális ellátás; valamint az egyéb közösségi, személyi szolgáltatás területeinek kivételével mindenütt csökkent az alkalmazásban állók száma. Kiemelkedő mértékben, közel 20 százalékkal kevesebb a szálláshely-szolgáltatás, a vendéglátásban dolgozók száma. (Zala-Lap Kft., H. Zs.)

Tartalom megosztása: