keresés a weboldalon

Zalaegerszeg

Erősségek, gyengeségek

Zalaegerszeg címer
Hírek

Erősségek, gyengeségek

2009 szeptember 18 - péntek
A zalai megyeszékhely környezetvédelmi programjának végrehajtásáról tárgyalt legutóbbi ülésén a város képviselő-testülete. A terjedelmes anyag a környezetvédelem szinte minden területére kitér, megfogalmazva a stratégiai célkitűzéseket, a természeti értékek megóvásának, fejlesztésének irányait. Szól a jelenlegi állapotról és meghatározza a kitörési irányokat is, pontokba szedve Zalaegerszeg erősségeit, gyengeségeit, a lehetőségeket és a fenyegetéseket.

Az erősségek között többek között említi, hogy a mikroklimatikus viszonyok kedvezőek, a termelő és szolgáltató szektor környezetterhelése alacsony, a zöldfelületek aránya a városban kiemelkedően magas, az infrastrukturális ellátottság megfelelő. A lakosság jól ismeri a környezet állapotát és a védendő értékeket. Magas az erők aránya, a talaj állapota jó, a korszerű hulladékgazdálkodási rendszer kialakításának feltételei adottak.

Gyengeségként fogalmazza meg az anyag, hogy a városi közlekedésből és az átmenő forgalomból származó zajterhelés értéke magas, a csapadékvíz elvezető árkok állapota csak részben megfelelő, a keleti vízbázis területe felszíni szennyeződésre érzékeny, a közlekedési infrastruktúra jelenlegi állapota nem felel meg a forgalmi igényeknek, az ipari övezetek elhelyezkedése elszórt. A környezetvédelemre fenyegető hatással lehet környezetterhelő tevékenységek betelepülése a városba.

A lehetőségek között kiemeli a beszámoló a régiós központ- jelleg erősítését, a kistérségi természetvédelmi fejlesztési együttműködés kialakításának megszervezését, a közlekedés-fejlesztést, az öko-fürdő és „szelíd turizmus” továbbfejlesztését és a védett természeti területek fejlesztését.

A környezetvédelmi program célkitűzései között két fő irányt lehet meghatározni: egyrészt, hogy a környezeti állapot minősége a városfejlesztés elképzeléseit ne akadályozza, hanem segítse, másrészt a lokális környezeti problémákat mérsékelni kell. A természeti erőforrásokat, pedig úgy kell felhasználni, hogy az hosszú távon biztosítsa az emberek életminőségének javítását.

A város területén természeti védettség alá helyezés az elmúlt évben nem történt, azonban közgyűlési döntés született arról, hogy év végéig a Parkerdő, a Pálosfai patak völgye, az Alsóerdő és a Bozsoki domb védetté nyilvánításához szükséges előkészítő eljárást le kell folytatni. 2009-ben az alábbi parkosítási munkák történtek: a Kovács Károly tér és Berzsenyi utca zöldfelület rendezése, a Cinke – Göcsej P. – Határjáró utcák térségében parképítés.

A Dózsa liget rekonstrukciója, és elkészült a terv az Ebergényi u. és Hock J. utca közötti park rendbetételére. A zöldfelületek sajátos csoportjába tartoznak a játszóterek, a felújítás kiterjed az elavult játékok EU-normáknak megfelelő játékokra történő cseréjére. Az idei évben hat városi játszótér újult meg.

A Városgazdálkodási Kft. a város területén összesen 43,6 hektáron folytat terület fenntartási munkálatokat, ebből 23,8 hektár a park. A tájidegen fajok visszaszorítása érdekében mintegy ezer négyzetméteren történt kaszálás, illetve vegyszeres gyomirtás.

(Zala-Lap, V. Zs.)

Tartalom megosztása: