Oktatási tapasztalatcsere Debrecenben és Pécsen
Múlt év végén a debreceniek voltak tanulmányúton Zalaegerszegen, most oktatási, oktatásszervezési és szakképzési témákban egyeztettek a két város szakemberei. A zalaegerszegieket Halász D. János alpolgármester és Hajnal János a debreceni TISZK igazgatója fogadta. A találkozó alkalmával a fő téma a térségi integrált szakképző központok közeljövőben történő átalakítása, a lehetséges alternatívák és a közös megoldási módok felvázolása volt.
Pécsen a város polgármesterét és az oktatási bizottság elnökét prof. dr. Gábriel Róbert, a Pécsi Tudományegyetem új rektora, prof. dr. Horváth Béla kapcsolati rektor helyettes, prof. dr. Bódis József a PTE Egészségtudományi Karának dékénja, dr. Koltai Dénes a PTE Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Karának dékánja, valamint dr. Mecsi József, a PTE Pollach Mihály Műszaki Karának dékánja fogadta.
A tárgyaláson elsősorban az egészségtudományi kar zalaegerszegi képzési központjának jelenlegi helyzetét és jövőbeni fejlesztési lehetőségeit tekintették át. Ennek fő oka, hogy a város egyik fejlesztési irányvonala a gyógyturizmus és a rekreáció területei lehetnek, a másik, pedig a három szomszéd országra való tekintettel, az idegen nyelvű képzések.
A megbeszélésen eldőlt, hogy az egyetem nem száll be Zalaegerszegen a PPP-konstrukciós kollégiumi felújításba. Eredetileg úgy volt, hogy a Landorhegyi u. 23. szám alatt található „B” épület PPP-konstrukcióban felújításra kerül, azonban az egyetem új vezetése a gazdasági számításokat látva letett erről a tervéről, hiszen mindez 20 éves elkötelezettséget vonna maga után. A törlesztés csak úgy jött volna ki a számítások szerint, ha egy hallgatóra vetítve havi 102 ezer 500 forintot fizetnek vissza a vállalkozónak, aki felépítette és működtette volna a létesítményt. Ebből az egyetemnek 51 ezer forintot kellett volna fizetni, míg a hallgatóknak – figyelembe véve a havi 9 ezer forintos lakhatási hozzájárulást – havi 42 ezer forintba került volna a kollégiumi díj.
Zalaegerszegen nem olyan anyagi hátterű hallgatók tanulnak, akik képesek lennének a kollégiumi elhelyezését havi 42 ezer forintot fizetni. Ezért a pécsi egyetem sem Zalaegerszegen, sem pedig Szombathelyen és Pécsen sem foglalkozik a jövőben a PPP-konstrukciós kollégiumi felújításokkal. Helyette egy lassabb ütemű, 3-5 éves kollégiumi felújítási programot kezdenek el, amiben számítanak az önkormányzatok segítségére is – hangzott el a szakértői megbeszélésen.
Az egészségtudományi kar és a Pollach Mihány műszaki kar a hallgatói utánpótlás érdekében együttműködési szerződést kíván kötni a zalaegerszegi Deák és Széchenyi szakközépiskolákkal. Döntés született arról is, hogy az egyetem elindítja Zalaegerszegen a logisztikai műszaki menedzser asszisztens felsőfokú szakképzést a támogató cégekkel és vállalatokkal együttműködve. Az egyetem továbbá felajánlotta a városnak a tudományos együttműködést, és egy külső tanszék létrehozásának lehetőségeiről is tárgyalnak a későbbiek folyamán, ennek részletes tervét dr. Koltai Dénes dékán fogja elkészíteni. (Zala-Lap Kft.)
Tartalom megosztása: