Romló gazdasági környezet

Zalaegerszeg címer
Hírek

Romló gazdasági környezet

2009 március 03 - kedd
A város költségvetésében városüzemelésre 1,1 milliárd forint, felújításokra 440 millió forint, a közel 2,26 milliárd forintos beruházás önrészeként pedig mintegy 1 milliárd forint szerepel. A tavalyihoz képest bizonytalanabb helyzetet jól jelzi, hogy az utóbbi évektől eltérően a pályázatokhoz szükséges önrész előteremtését idén teljes egészében hitelből tervezik. Dékány Endrét, a műszaki bizottság elnökét kértük, hogy a számok tükrében értékelje a helyzetet.

– A városüzemelésre fordított összeg közel azonos mértékű a 2008. évivel, a jóváhagyott 1,1 milliárd forint biztosítottá teszi a feladat ellátását. A költségvetés tárgyalásakor a legnagyobb vitát talán a közüzemi díjak inflációt meghaladó emelése váltotta ki. Ott is elhangzott, hogy a mérték megállapításakor tekintettel kellett lenni a két nagy uniós projekt – a hulladék- és a szennyvízberuházás – egy fontos kitételére: a tartalékképzésre. Erre az idő közben amortizálódó rendszerek későbbi megújítása miatt van szükség.

– A költségvetési koncepcióban felújítási célokat nem fogalmaztak meg, ezt később azonban módosították…
– Valóban, erre a célra a műszaki ágazat kérésére határolt el a közgyűlés 440 millió forintot. Itt a nagyobb tételek között szerepel a Landorhegyi Székhelyiskola konyhabővítése, rekonstrukciója (27 millió forint), valamint a Keresztury Dezső-emlékház homlokzatának (6 millió forint) és a Kovács Károly Kollégium mennyezetvakolatának (4 millió forint) felújítása is.

A Berzsenyi úti orvosi rendelők átépítése már nagyobb léptékű felújítás lesz, az erre a célra elkülönített 47 millió forintból egy pályázati lehetőségnek köszönhetően közel 100 millió forintos beruházást tudunk megvalósítani. Idén is szándékunkban áll, hogy utakat, járdákat újítsunk fel, az előirányzott 25 millió forint azonban itt is jobban megtérül, ha ezt az összeget pályázati önrészként kezeljük.

– A beruházások általában pályázathoz köthetőek, amelyek bizonyos értelemben kényszerhelyzetbe hozzák az önkormányzatot. Az idei, mintegy 2,26 milliárdos fejlesztés forrásait hogy tudja előteremteni a város?
– A város alapvetően mindig is jól gazdálkodott a rendelkezésre álló forrásokkal. Az, hogy „ellenzéki városként” viszonylag jó elbírálás alá estünk az utóbbi évek különböző pályázatain, annak is köszönhető, hogy a pályázati önrész előteremtése – több megyei jogú várostól eltérően – nem okozott problémát.

Idén viszont elérkeztünk oda, hogy hitelből tudjuk ezeket az önrészeket majd finanszírozni, így az óvatosság jegyében a jövőben szelektálnunk kell. A 2,26 milliárdos fejlesztés azonban nem jelenti azt, hogy ennyi hitelt kellene felvenni, ez az összeg megközelítőleg egymilliárd forint lesz.

– Közel 300 sor szerepel a városi költségvetésben a fejlesztések címszó alatt, ami jelzi, hogy a gazdasági környezet ellenére sikerül megragadni a lehetőségeket. Melyek a legfontosabbak?
– Idén áll befejezés előtt a korábban megkezdett ZALAISPA-, valamint a szennyvíz-beruházási program. A költségvetésben megjelenő átmenő tételek ugyan módosítják a büdzsé főösszegét, jelentős összeget ezekre a célokra már nem kell fordítania.

A város legnagyobb horderejű beruházása ez évben a városközpont rehabilitációja lesz, a kétütemű, már megnyert pályázat mintegy 2,1 milliárd forint támogatás lehívására ad lehetőséget.

Sokáig úgy tűnt, a Kazinczy tér tehermentesítését szolgáló út megépítését a MÁV késlekedése miatt nem tudjuk bevenni a program első ütemébe. A szándéknyilatkozatok ismeretében most mégis úgy tűnik, a támogatási szerződés megkötéséhez szükséges, május végén leadásra kerülő dokumentációba ezt sikerül beilleszteni.

Sok szempontból célszerűbb, ha a rekonstrukció ezzel az elemmel veszi kezdetét. A munkahelyteremtő beruházások szinte mindegyike a Ságod melletti ipari parkra koncentrálódik. Az itteni infrastruktúra kialakításával évek óta foglalkozunk, idén 182 millió forintos önrész mellett pályázunk a megvalósításra.

Közel 100 millió forintot nyertünk ugyanakkor pályázaton a kisvállalkozásokat segítő inkubátorház megépítésére, amelyhez ugyanennyi önrészt biztosít a város. A nagyobb beruházások között kell megemlíteni ugyanakkor a zalai jobb parti városrész csapadékvíz-elvezető hálózatának rekonstrukcióját, melyre – szintén pályázati önrészként – 244 millió forintot különített el a város.

Szem előtt tartva az egyenletes városfejlesztést, a 16 választókerületre 160 millió forint szerepel a költségvetésben, amely a körzetek között közel azonos arányban került elosztásra. Ebből az összegből a kiemelt feladatok mellett a legsürgősebb felújítási feladatok ellátására, parkolóépítésekre, járdafelújításokra, zöldfelületek kialakítására nyílik mód.

(Zala-Lap, V. Zs.)

Tartalom megosztása: