Szenzációs fotók
A megmozdulások 14-én is folytatódtak, azokról azonban Szentmihályi Imre már nem készített felvételeket. (Legalábbis nem tudunk róla.)
A forradalom bukása után különösen veszélyessé vált a fényképezés. E veszélyt vállalva Szentmihályi Imre mégis lépésről lépésre végigfotózta a tüntetések eseményeit. A felvételeket két helyszínről, a múzeum akkori épületének (Kazinczy tér 1.) erkélyéről és ablakaiból, valamint az egykori Ispita (ma Postabank) épületének tornyából, vagyis felülről, rejtőzködve készítette. Megörökítette a tömeget, az utat elzárni igyekvő Csepel teherautókat, a tüntetők ellen felvonuló karhatalmistákat, orosz tankokat. Dokumentálta a helyi propaganda és ellenpropaganda működését. Lefényképezte a Városi Tanács épületének kerítését, melyre fehér festékkel Éljen a Kádár-kormány! feliratot festettek a berendezkedő hatalom támogatói, egy tiltakozó, bátor polgár mindössze egy, a felirat elé írt „F” betűvel tette nevetségessé a gyűlölt politikust és kormányát.
Szentmihályi Imre, miután mind magára, mind a rajtuk látható személyekre nézve veszélyesnek ítélte a képeket, egy múzeumi műtárgyba, a hajdinamorzsolóba rejtette el azokat. A morzsoló pedig őrizte titkát napjainkig.
Csodás előkerülésük után az NKA anyagi támogatása tette lehetővé restaurálásukat és digitalizálásukat. E munkát a Magyar Nemzeti Múzeum két kiváló szakembere Sor Zita valamint Ormos József restaurátorok végezték el.
A kiállítás látogatható: 2006. szeptember 15-szeptember 22-ig a Göcseji Múzeum időszaki kiállítótermében. www.zmmi.hu
Tartalom megosztása: