keresés a weboldalon

Úgy, mint a többi ember

Zalaegerszeg címer
Hírek

Úgy, mint a többi ember

2007 szeptember 10 - hétfő
A testi, szellemi és érzékszervi fogyatékkal élők megítélése nem sokat változott: a mássághoz való viszonyulás még mindig sztereotípiákat és előítéleteket hordoz magában. Tenni kell hát ez ellen, mégpedig a társadalom érzékenységének és figyelmének növelésével – hogy ők is úgy élhessenek, mint a többi ember. E szándék hívta életre szeptember 8-9-én a sportcsarnoknál az esélyegyenlőségi hétvége programsorozatot, amelynek házigazdája Zalaegerszeg közgyűlésének nemzetközi és esélyegyenlőségi bizottsága volt a Kézenfogva Alapítvánnyal karöltve.

Az esélyegyenlőségi hétvégét az a pénteki konferencia harangozta be, amelyen az előadók arról értekeztek, hol tart az esélyegyenlőség érvényre juttatása az Európai Unióban, azon belül Magyarországon illetve Zalaegerszegen, és ehhez milyen eszközöket alkalmaznak civilek és önkormányzatok. A fórumon mások mellett felszólalt Dóra Krisztina paralimpikon, aki arról beszélt, hogy a sport milyen rehabilitációs tényezőt jelenthet egy mozgássérült életében.

A szombati nap a budapesti székhelyű Kézenfogva Alapítvány országos kampányát is magában foglalta, ugyanis az önkormányzat sikerrel pályázott a civil szervezethez, így annak „Fogadd el, fogadj el” elnevezésű kamionja már a délelőtti óráktól várta az érdeklődőket, akik megtekinthették a „Tündér vagyok” rajzpályázat díjnyertes munkáit.

A látogatók emellett interaktív számítógépes játékokon megismerhették, hogy milyen nehézségekkel kell megküzdeniük az értelmi fogyatékos embereknek a napi teendők során. Mindeközben a rendezvénysátorban egymás után léptek fel a megye fogyatékos-intézményeinek valamint gyermekotthonainak művészeti csoportjai, jelezve a közönségnek azt, hogy a fogyatékkal vagy hátránnyal élők is képesek alkotni, legyen szó zenéről, színi előadásról vagy kézművességről.

Kora délután a levegőbe engedett lufik jelezték, hogy elindult a „Fuss velünk az autistákért” rajtja a belváros felé. A mezőnyben mintegy kétszázan futottak, köztük negyedik alkalommal Bérces Edit ultramaratoni futó, a futás egyik ötletgazdája. Elmondta, változóban van a fogyatékkal élőkkel szembeni megítélés és hozzáállás, amelyet az akadálymentesített intézmények is jeleznek, de még mindig gyermekcipőben jár az ő igényük kielégítése. Ötéves kislányával állt rajthoz a Mikes ovi „színeiben” Poller Gabriella, aki a jelenlévők számából is úgy vélte, sajnálatosan keveseket foglalkoztat a sérült emberek sorsa.

Vasárnap ugyancsak családi programokkal és kulturális bemutatókkal várták az érdeklődőket. A sportcsarnokban a fogyatékkal élők sportbemutatója zajlott, ülő röplabdát játszott a nagykanizsai Hamburger SE – tagjai között mozgássérültekkel – az egerszegi vegyes röplabdásokkal. A zalaegerszegi vívóegylet tagjai pedig kerekesszékes vívást mutattak be Szekeres Pállal, a szöuli olimpia bronzérmesével, aki autóbalesete után 1996-ban tőrben és kardban is paralimpiai aranyt szerzett.

Elmondta, nem szerencsés, hogy a fogyatékosság-típusokat egy kalap alá veszik. Mint fogalmazott, természetesen vannak olyan állapotok, amelyek állandó intézményi ellátást követelnek meg, ugyanakkor a sérültek többsége családban él, és kisebb-nagyobb segítséggel képesek mindarra, amire az „egészségesek”.

Szekeres Pál úgy véli, nagy az érdektelenség, az emberek inkább átmennek a túloldalra, minthogy találkozzanak egy a számukra furcsának tűnő sorssal. Emiatt lenne fontos a párbeszéd az ép és sérült emberek között, hogy megmutathassák egymásnak ki milyen, és ezáltal eloszolhatnának végre a sajnálatosan ma is létező hiedelmek. A dialógus azonban még hiányzik, hisz erre a rendezvényre is kevesen jöttek ki, jegyezte meg.

Lupkovics Dóra és Hári Máté, a zalaegerszegi vívóegylet két kiváló versenyzője is megmérkőzött Szekeres Pállal; mindketten nehéznek és szokatlannak találták a kerekesszékben való vívást. (Zala-Lap Kft., A. L., Z. A.)

Tartalom megosztása: