Ügyes északiak
– Milyen tapasztalatokat gyűjtöttek Varkausban?
– Többek között tanulmányoztuk a város működését, fejlesztéseit, költségvetését. Megtekintettük a Navitas High Technológiai Központot, ahol több cég bemutatkozását meghallgatva tanulmányoztuk a finn centrumok és gazdasági hálózatok létrejöttét, az uniós források felhasználását. Ellátogattunk az Akinniemi Ipari Parkba, ahol szennyvízkezelést, az ipari kikötőt és egy uniós támogatással felépített cementgyárat tekintettünk meg.
– A finnországi útról milyen használható ötlettel tértek haza?
– Azt láttuk, hogy óriási tapasztalatot halmoztak fel az uniós források megszerzésében. Például évente 4 millió euró érkezik Varkausba. Ötleteiket, tapasztalataikat folyamatosan átadják nekünk, valamint ígérték, küldenek mintapályázati dokumentációkat, melyeket jól tudunk majd használni. A 90-es évek elején nagyon belendült a finn gazdaság, melyet egyértelműen a kutatásfejlesztésbe történő befektetésnek köszönhetnek. Mára egy olyan modern, tudásalapú gazdaságot tudnak magukénak, amelyik exportorientált, és nem csupán az EU-ba. Szembetűnő, hogy Finnországban létezik arányos vidékfejlesztés. Nem csak a főváros, Helsinki fejlődik, hanem más, kisebb városok is.
– Merre jártak a szabad órákban?
– Varkausban található Skandinávia legnagyobb, 200 négyzetméteres freskója, nagyon szép, készítettem is róla néhány fotót. Világhírű a Mechanikai Hangszerek Múzeuma, igazi élmény volt megnézni. Ami még feltűnt, hogy a finnek mennyire megbecsülik a környezetüket, mindenhol tisztaság van, egyetlen eldobott csikket sem látni. Ezenkívül nem jellemző rájuk a rohanás. Tulajdonképpen abban az időben csak három ember rohant, mi egerszegiek és aki szervezte nekünk a programokat, hogy minél többet lássunk… (Zala-Lap Kft.)
Tartalom megosztása: