Dr. Vándor László
régész-történész, a Göcseji Múzeum nyugállományba vonult igazgatója
Dr. Vándor László 1949-ben Nagykanizsán született, általános és középiskolai tanulmányait is itt végezte.
1972-ben frissen szerzett régész-történész diplomával a zsebében került Zalaegerszegre. Bár tervei szerint szülővárosában, Nagykanizsán szeretett volna elhelyezkedni, de a zalai megyeszékhelyen kapott állást.
Dr. Németh Józseffel, sokszor fizikai erejüket sem kímélve, ketten hozták létre a mai nevén Göcseji Múzeumként ismert intézményt. Bár szükség volt 10 esztendőre, hogy muzeológusokat, régészeket csábítsanak Zalaegerszegre, és ütőképes szakmai gárdát toborozzanak, de végül sikerrel jártak.
Dr. Vándor László elsősorban a régészetért felelt, Zala megyében egyre több ásatás, feltárás zajlott, a régészek itt tanulták, és sajátíthatták el a szakma rejtelmeit. Fiatalabb kollégáit is kutatásra, tanulásra buzdította.
A rendszerváltást követően, 1992-ben kinevezték a múzeum élére, a 90-es évekre az itteni muzeológuscsapat hírnevet vívott ki magának szakmai berkeken belül. Kiállításaikat a világ több részén is megtekinthették az érdeklődők, az archeológiai tevékenység sokszorosára nőtt a megyében.
Megvalósult a Göcseji Múzeum tetőterének beépítése, az épület részleges felújítása is lezárult.
A Göcseji Falumúzeum is egyre több épülettel, tárlattal gazdagodott, többek között ekkor nyílt a finnugor park és került ide a zalacsébi fatemplom élethű másolata is.
2000-ben megnyílt a „Központok a Zala mentén” állandó kiállítás. A skanzen több állandó, immár hagyományosnak mondható program színhelye lett.
A legnagyobb elismerés az Év múzeuma szakmai díj elnyerése volt 2003-ban.
Dr. Vándor László munkájának méltó dicsérete, hogy a Megyei Múzeumok Szövetségének első elnökévé választották.
A csökkenő költségvetés azonban megnehezítette munkáját, és tudva, hogy milyen kiemelkedő, erős szakmai csapatot hagy maga mögött 2011-ben távozott a vezetői tisztségekből.
Tudományos elkötelezettsége mindvégig meghatározta tevékenységét, mely kollégáinak szemléletét is áthatotta.
Zalaegerszeg és Zala megye kincseinek, értékeinek megőrzése, felkutatása dicséri munkásságát.
Több kitüntetés – Szakmai Nívódíj, Műemlékvédelemért Emlékérem, Zala Megye Alkotói Díj, Schönvisner István Emlékérem – birtokosa.
Mai is a tudományos élet aktív résztvevője, több érdekes írás, számos kiváló publikáció kötődik nevéhez, többek között a magyar várak, kastélyok bemutatása, valamint Nagykanizsa történetének megörökítése, illetve a kanizsai vár históriájának feldolgozása.
Zalaegerszeg középkori mindennapjainak papírra vetése, minden részletre kiterjedő, alapos munkáját bizonyítja.
A nemrégiben bemutatott várostörténeti szimulációs játék történelmi hitelességének szakértője.
Kiemelkedő szakmai munkája és elhivatottsága elismeréseként 2020-ban Zalaegerszegért díjjal tüntetették ki.
Tartalom megosztása: