Két nemzet egy kötetben
A kötetet bemutató dr. Gyimesi Endre polgármester, a levéltár egykori igazgatója elmondta, hogy bár ő nem írt tanulmányt a könyvbe, mégis magáénak érzi azt. Annál is inkább, mert a 80-as években az ő igazgatósága idején kezdődtek a szlovén kollégákkal azok a szakmai kapcsolatok, amikből később kialakult a levéltári kutatótáborok rendszere. Ezek a nyári találkozók évente megrendezésre kerülnek.
A mostani olvasókönyvön 2002 óta dolgoztak a levéltárosok és történészek. Közel harminc ember munkája van a gyűjteményben, ami végül 800 oldalas, kétkötetes lett, és 1100 esztendőt fog át. Az első kötet 871-től 1850-ig, a második pedig 1850-től 1921-ig tárgyalja a Muravidék történetét. Több mint hatvan képpel és térképekkel illusztrálva azt.
A dokumentum érdekessége, hogy bár két országról van szó, mégis egységes szemléletben vizsgálja a nemzetek eseményeit, sorskérdéseit. Fontos, hogy a közös múltat minél többen megismerhessék, s nemcsak a történettudomány iránt érdeklődők.
A szöveggyűjtemény tematikáját összeállító Molnár András elmondta, hogy helyre kell tenni azt a kérdést, hogy hol is van pontosan a Muravidék. Sokan ugyanis összetévesztik a Muraközzel. Ezt a földrajzi területet és történeti fogalmat már a 18. században is említik „Murán túli területekként”; ám ekkor még az osztrák örökös tartományhoz tartoztak. A Muravidék kifejezés a trianoni békeszerződés után nyert értelmet.
Zala nyugati járása, Vas megye tótsági része, valamint Lendva és Zalalövő környékének egy része tarozik hozzá. A kötetbemutatón elhangzott: a szlovén kollégák ígéretet tettek arra, hogy elkészítik a kötet harmadik részét is, mely 1921-től napjainkig gyűjtené össze a térségre vonatkozó dokumentumokat. A most megjelent két kötet CD-ROM formájában is hozzáférhető.
(Zala-Lap)
Tartalom megosztása: