Tudásközpont és tudásbázis
– Tulajdonképpen két dologról van szó: az egyik a tudásközpont, amely regionális tudásközpont néven is megjelent, hivatalos nevén regionális egyetemi központ (centrum), a másik a tudásbázis, amely voltaképpen az elnyert pályázatból megvalósuló infokommunikációs tudásbázis.
A tudásközpont: 2008. január 1-jén csatlakozott a szombathelyi Berzsenyi Dániel Főiskola a Sopron központú Nyugat-Magyarországi Egyetemhez. Ezzel létrejött egy nagy, regionális, 10 karú, 22 ezer fős hallgatói létszámú egyetem és ez hosszabb távon minden bizonnyal hatással lesz a tágabb értelemben vett régió többi felsőoktatási intézményére (Győr, Veszprém, Zalaegerszeg, Keszthely, Nagykanizsa).
Az új fejleményre tekintettel a város vezetése és a Zalaegerszegen jelen lévő intézmények (Budapesti Gazdasági Főiskola, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Pécsi Tudományegyetem) vezetői tárgyalásokat kezdeményeztek a jövő lehetőségeiről. Ezeken a tárgyalásokon körvonalazódott a regionális egyetemi központ (regionális tudásközpont) létrehozásának esélye.
Az új Felsőoktatási Törvény lehetővé teszi az ilyen regionális egyetemi központok megalapítását, de még sehol nem működik ilyen az országban, így a zalaegerszegi lenne az első, a minta. Arról van szó, hogy az ország legnagyobb felsőoktatási intézményei közül három összefog, és közösen üzemelteti majd a zalaegerszegi regionális egyetemi központot és ide kapcsolódnak be a városban jelen lévő képzéseik. Hosszú távon egy helyen, a főiskolai városrészben (Gasparich úti campus) képzelik el a működést.
Tudomásunk szerint az Oktatási és Kulturális Minisztérium tudna támogatni egy ilyen összefogást. A Budapesti Gazdasági Főiskola és a Pécsi Tudományegyetem rektora teljesen egyetért az elképzeléssel, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen pedig most volt rektorváltás, így a tárgyalásokat velük még folytatni kell.
Ha megszületik a megállapodás, akkor a három intézmény rektora 2008. szeptember 9-én, a Budapesti Gazdasági Főiskola Pénzügyi és Számviteli Főiskolai Kar Zalaegerszegi Intézetének tanévnyitó ünnepségéhez kapcsolódva írja alá az erre vonatkozó megállapodást, majd ezt követően egy év áll rendelkezésre a részletek kidolgozására és így 2009 szeptemberében kezdhetné meg működését a zalaegerszegi regionális egyetemi központ.
A tudásbázis: A Budapesti Gazdasági Főiskola Pénzügyi és Számviteli Főiskolai Kar Zalaegerszegi Intézete 597 millió Ft támogatást kapott a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program (TIOP) pályázati kiírásának elbírálása után. Az 597 millió Ft-os beruházás célja a főiskolai városrész (Gasparich úti campus) fejlesztése és a főiskola területén egy információtechnológiai és gazdasági információs tudásbázis (infocentrum) kialakítása.
A projekt keretében felújítanak egy használaton kívüli épületet, amelyben új, modern könyvtárat, valamint új oktatási és kutatási tereket létesítenek. Természetesen ez a közel 600 millió forintos fejlesztés a regionális tudásközpont kialakítását is szolgálja, hiszen ezzel tovább fejlődik mind a főiskola, mind pedig maga a főiskolai városrész, kaptuk a tájékoztatást Balaicz Zoltántól, a Zalaegerszeg Felsőfokú Oktatásáért Közalapítvány igazgatójától.
Tartalom megosztása: